Bude v Polsku referendum o Lisabonské smlouvě?
Když se politici 27 členné Evropské unie dokázali 18 - 19. října loňského roku dohodnout na podmínkách nové smlouvy o EU, všichni jásali. Včetně polského prezidenta Lecha Kaczyňského. Ten tehdy v televizním vystoupení tvrdil občanům, že Polsko dosáhlo maxima možného. Bylo to přesně dva dny před polskými mimořádnými parlamentními volbami a prezident i tímto způsobem hodlal podpořit tehdejšího předsedu vlády a své dvojče Jaroslawa.
Jeho strana Právo a spravedlnost ale prohrála volební klání s Občanskou platformou nynějšího premiéra Donalda Tuska. Jaroslaw Kaczyňski musel opustit funkci předsedy vlády a odejít do opozice.
Ve funkci prezidenta i nadále působí Lech Kaczyňski. A byl to znovu on, kdo v pondělí vystoupil v polské televizi. Ačkoli byl právě on při jednáních o Lisabonské smlouvě, nyní prohlašuje že Listina základních práv Evropské unie, která je její součástí, ohrožuje polské národní zájmy.
Mediální odborníci tvrdí, že co se týče profesionality obrazového příspěvku, který provázel prezidentovo vystoupení, jen těžko se mu dá něco vytknout.
Kontroverzní je ale obsah šotů. První z nich ukazuje předválečné mapy nacistického Německa a Polska. Poté se na obraz dostaly po válce posunuté hranice na úkor poraženého Německa. Následuje záběr, na kterémsi současná německá kancléřka Angela Merkelová podává ruku předsedkyní Svazu německých vyhnanců Erice Stainbachové. To má u Poláků, kteří jsou alergičtí na jakékoli zmínky o válce s nacisty vyvolat dojem, že po schválení Lisabonské smlouvy se budou vyhnanci a jejich potomci domáhat svých bývalých majetků. Podle právníků je to nesmysl.
Dalším tématem prezidentského projevu byli homosexuálové. Televizní záběry ukazují dva americké gaye, jak v Torontu vstupují do manželského svazku. A protože je v Listině základních práv EU obsažena v článku 21 klausule proti diskriminaci menšin, i té homosexuální, tvrdí prezident, že katolickému Polsku hrozí vlna sňatků osob stejného pohlaví. Proto není podle něj v zájmu země schválit Lisabonskou smlouvu jako celek, ale pouze s výjimkami v Listině základních práv Evropské unie.
Premiér Donald Tusk zuří. Tvrdí, že zastrašovat občany návratem Němců a vlnou homosexuálních sňatků je paranoidní pokus jak poškodit zájmy Polska. Původně měl v Sejmu návrh Lisabonské smlouvy bez problémů projít. Jenže strana prezidentova bratra Jaroslawa Právo a spravedlnost řekla v souladu s prezidentem-ne. V parlamentu se rozpadla dvou třetinová většina nutná ke schvalování dokumentů typu Lisabonská smlouva. Hlasovat o ní, včetně Listiny základních práv Evropské unie se má po Velikonocích.
Předseda vlády Donald Tusk už prohlásil, že v případě nepřijetí Lisabonské smlouvy parlamentem, bude v Polsku na toto téma potřeba vyhlásit referendum. Podle průzkumů veřejného mínění je většina Poláků pro Lisabonskou smlouvu, nicméně hlasování je v zemi často provázeno nízkým zájmem voličů. V posledních v říjnu loňského roku jich sice přišlo 54 procent, nicméně v roce 2005 jen 42 procent. Pokud by se tak stalo v referendu o Lisabonské smlouvě a nepřišla více než polovina osob s volebním právem, hlasování by bylo neplatné. Pokud by se tak stalo a prezident by se neudobřil s premiérem, mohlo by to způsobit zablokování Lisabonské smlouvy jako celku, protože jí musí ratifikovat všech 27 členských zemí.
A perličku nakonec. Brendan Faye, jeden ze dvou homosexuálů, kteří se provdali v Torontu a záběry ze svatby byly prezentovány při Kaczyňského projevu, hodlá hlavu polského státu žalovat. Jak řekl, nechápe jak může jeho homosexuální svatba být důkazem něčeho, co prý Polsku hrozí přijetím dokumentu Evropské unie.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.