SERIÁL

Bohuslava Bradbrooková: Osvobozující krása malých věcí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Taťána Medvecká

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V poutavé životopisné knize s podtitulem Uprchlická odysea z Prahy do Cambridge vypravuje Bohuslava Bradbrooková o svém odchodu do exilu, ve kterém  strávila značnou část svého života.

Autorka (*1922), rodným jménem Nečasová, se narodila ve Valašském Meziříčí. Po studiích na učitelském ústavu přešla na pražskou Filozofickou fakultu, kde absolvovala obor čeština-angličtina.

Pro spolužáky na DAMU jsem byla takové trdlo s ohonem, říká držitelka Cen Thálie Taťjana Medvecká

Taťjana Medvecká

Na to, že ji režiséři často obsazují do rolí nepříjemných, zhrzených, starších žen, reaguje Taťjana Medvecká jasně: „Abych použila terminologie svého bývalého kolegy Borise Rösnera, já a protivná baba? Taková nepříjemná škatule? To nejsem," říká se smíchem herečka a dabérka, která je hostem nedělní Osobnosti Plus.

Státní zkoušky skládala po únorovém převratu v roce 1948 a záhy poznala, jakou moc má komunistická ideologie. Když v roce 1952 ukončila doktorské studium, rozhodla se pro emigraci, protože chtěla, „aby se lidé na Západě dozvěděli, co u nás komunisté dělají“.

Svůj domov opouštěla v době, kdy už byla hranice přísně hlídaná, takže se riskantní útěk neobešel bez dramatických momentů. Nemálo svízelných situací zažila i po přechodu do Rakouska, kde musela čekat, až se její vysněný cíl – odchod do Velké Británie – naplní.

V živém vyprávění zobrazuje autorka drsné životní podmínky v uprchlických táborech a obtíže při hledání práce, která by jí zajistila aspoň základní obživu. Po vleklém a vyčerpávajícím vyřizování všech potřebných formalit se jí nakonec podařilo odjet na Britské ostrovy.

Výrazné změny do jejího života přinesl sňatek s literárním historikem F. W. Bradbrookem a pedagogické působení na univerzitách ve Walesu a Cambridgi. Stala se významnou propagátorkou české literatury a první autorkou, která v Anglii vydala monografii o Karlu Čapkovi. Do vlasti se vrátila v roce 2007, zemřela v únoru 2019.

Sedmidílnou četbu z knihy Osvobozující krása malých věcí v dramaturgii Olgy Jeřábkové připravil Ivan Němec a pod režijním vedením Petra Dufka v ní účinkuje Taťjana Medvecká.

Spustit audio
autor: Český rozhlas