Blokáda pásma Gazy - mediální úspěch Hamasu

25. leden 2008

Tento týden došlo za velké pozornosti světových médií ke krachu blokády pásma Gazy. Skutečnost však byla trochu jiná, než jak ji prezentovaly sdělovací prostředky.

Událostem předcházela operace izraelské armády, která reagovala na nekončící ostřelování jihoizraelských měst palestinskými raketami. Bylo při ní zabito 30 ozbrojenců, zatímco teroristé zasypali izraelské civilisty v jediném týdnu 165 raketami Kásam, 76 minometnými střelami a jednou kaťušou, které způsobily řadu zranění a materiálních škod. Město Sderot je pod palbou už sedm let, ale nejvíc od léta 2005, kdy Izrael pásmo Gazy kompletně vyklidil. Tři čtvrtiny sderotských dětí trpí v důsledku útoků traumatem a 3.000 z 20.000 obyvatel se už z města vystěhovalo.

Koncem minulého týdne Izrael uzavřel všechny hraniční přechody - mimo jiné poté, co dvakrát zabavil náklad dusičnanu draselného k výrobě raket Kásam označený jako humanitární pomoc Evropské unie. Zároveň snížil dodávky elektřiny a paliva do pásma Gazy.

Hamas však provedl brilantní mediální kousek. Vypnul proud v celé Gaze, omezení dodávek prezentoval jako "totální blokádu" a v neděli vyhnal do ulic plačící ženy a děti se svíčkami. K srdceryvným záběrům "trýzněných" civilistů, které do světa rozšířila katarská televize Al-Džazíra, Hamas připojil i několik prohlášení o pacientech a novorozencích, kteří umírají v nemocnicích kvůli nedostatku elektřiny. Světová média návnadu spolkla a žádnému nepřišlo divné, že například televize Hamasu vysílá dál. Divadlo potvrdily i pekárny v Gaze, které Hamas přinutil zavřít kvůli údajnému nedostatku elektřiny, i tamější palestinští novináři, kteří byli pozváni na několik tiskových konferencí při svíčkách v zatemněných místnostech, ačkoli venku byl bílý den. Izrael dodávky pouze omezil o 30% a elektřinu měly nejen nemocnice, ale i hlavní elektrárna v Gaze.

Izraelský premiér Ehud Olmert dbá na mezinárodní pověst Izraele a vlně světové kritiky podlehl už po dvou dnech. V úterý vláda dodávky elektřiny a paliva opět zvýšila, vyslala mimořádnou zásobu léků, potravin a zemního plynu a ujistila svět, že nedopustí humanitární krizi. Doplatil na to jen Sderot - zatímco po omezení dodávek klesl počet palestinských raket na několik denně, své úterní vítězství Hamas oslavil odpálením 21 střel a jeho exilový vůdce Chálid Mišal v Damašku prohlásil, že útoky budou pokračovat až do "úplného ukončení izraelské okupace".

Hned v úterý Hamas zorganizoval další obrovskou demonstraci; tentokrát "hladovějících" Palestinců v Rafáhu, kteří požadovali otevření hraničního přechodu. Ozbrojenci vyprovokovali egyptské pohraničníky ke střelbě, při které bylo zraněno na 90 lidí, a v nastalém zmatku pak prorazili betonovou pohraniční zeď. Do Egypta vtrhly statisíce Palestinců, aby si v Rafáhu nakoupili jídlo a další nedostatkové zboží. Egyptský prezident Husní Mubarak porušil všechny dohody s Izraelem a v populistickém gestu Palestincům dovolil, aby zůstali, dokud potřebují. Podle nejnovějších odhadů vstoupilo do Egypta půl milionu lidí, zatímco palestinské zdroje hovoří až o 700.000, což je polovina obyvatel celého pásma Gazy.

Blokáda pásma Gazy se rozpadla, hranice s Egyptem nyní ovládá Hamas a jejich budoucí kontrola je nejasná. Ozbrojenci svůj krok pečlivě připravovali a hraniční zeď delší dobu narušovali, jak ve čtvrtek potvrdil jeden z účastníků akce korespondentovi britských Timesů, které akci označily za "největší propagandistický puč Hamasu". Do Egypta i zpět do Gazy teď volně proudí teroristé a s nimi zbraně a pašované peníze, ale především pronikli na Sinaj, odkud hrozí Izraeli novými útoky a únosy. Hamas si navíc výrazně zvýšil popularitu jako první, kdo prorazil dvouletou izolaci pásma Gazy - zatímco palestinská samospráva Mahmúda Abbáse doufala v povstání nespokojených Gazanů. Vedoucí představitel Hamasu Ahmad Júsef pohrozil, že v případě další podobné "krize" jeho hnutí vyšle půl milionu Palestinců na hranice s Izraelem. Středeční akce byla načasována tak, aby se shodovala s konferencí teroristických skupin v Damašku, která měla být protipólem k listopadovému summitu v americkém Annapolisu a měla zdiskreditovat Abbásova mírová jednání s Izraelem - 17 palestinských skupin v Sýrii ve středu přísahalo, že neustanou v boji proti sionistickému nepříteli. Abbás však ani v nejvypjatějších momentech rozhovory s Izraelem nepřerušil, a naopak zdůraznil, že jejich pokračování je nezbytné.

Hamasu se podařil husarský kousek, za který by se nemuselo stydět žádné ministerstvo propagandy. Zaskočil i samotný Izrael, který světu nedokázal vysvětlit, že trpící děti a civilisté žijí nejen v Gaze, ale i ve Sderotu. Jak řekla ministryně zahraničí Cipi Livni, Izrael je "jedinou zemí na světě, která dodává energii teroristické organizaci, jež ji za to ostřeluje raketami".

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

autor: gzb
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.