Bitcoin jako státní měna se neujal. Státní kasu jihoamerického Salvadoru vyšel na 9 miliard korun

8. březen 2025

Od nástupu Nayiba Bukele do čela Salvadoru v roce 2019 balancuje jeho země na pokraji platební neschopnosti. Trápí ji vysoké zadlužení, prohlubující se deficit, nedostatek investic a stagnující ekonomika. Před čtyřmi lety Bukele v Salvadoru, jako v první zemi na světě, zavedl jako oficiální měnu bitcoin. O tom, jestli se sázka na virtuální měnu vyplatila, píše britský magazín Economist.

Bitcoin se stal oficiální měnou spolu s americkým dolarem. Prezident Bukele tehdy slíbil, že se vyhne kapitálovým trhům a místo toho získá miliardy prostřednictvím tokenizovaných dluhopisů na blockchainu – tedy místě, kde se ukládají záznamy o transakcích.

Čtěte také

Přislíbil také nákup bitcoinů v hodnotě 500 milionů dolarů, vybudování bitcoinového města uprostřed džungle a geotermální projekt na těžbu této virtuální měny.

Tradiční finanční trhy ale nad Bukeleho krokem ohrnuly nos a hodnota salvadorských dluhopisů se začala propadat. Aby si vláda udržela hotovost, začala odkládat výplaty státních zaměstnanců.

Teď se Salvador pod tlakem Mezinárodního měnového fondu (IMF) od svého experimentu pomalu odklání. Správní rada fondu po letech odkladů schválila koncem února Salvadoru půjčku přesahující miliardu dolarů. Země ale musela přijmout změnu zákona, díky kterému se už daně neplatí v bitcoinech a jejich přijímání v soukromém sektoru je jen dobrovolné.

Bukeleho plány

Bukele kryptoměny vyzdvihoval jako způsob, jak snížit náklady na převody peněz, které tvoří téměř čtvrtinu HDP Salvadoru. Cílem bylo také zpřístupnit finanční služby dvěma třetinám dospělé populace, která nemá bankovní účet.

Čtěte také

Vláda navíc plánovala zavést digitální peněženku Chivo. Ta měla umožnit platby jak v dolarech, tak v bitcoinech. Systém ale trpěl mnoha chybami a problémy s krádežemi identity.

Jako hlavní překážky se ale podle Economistu ukázaly malá velikost ekonomiky a nízká digitální gramotnost. Mezinárodní měnový fond navíc vyjádřil obavy z možného zneužívání kryptoměny pro praní špinavých peněz. Salvador proto podle fondu plánuje omezit transakce i nákupy této měny.

Stovky milionů dolarů

Sázka na kryptoměny přinesla Salvadoru více nákladů než přínosů. Země si sice získala nebývalou publicitu, ale investice do kryptoměn a „kryptoturismus“ zůstaly hluboko pod očekáváním.

Čtěte také

Měna se navíc neujala ani u občanů Salvadoru – v době jejího největšího rozmachu v roce 2022 ji přijímala jen pětina firem a Salvadorci dlouhodobě spoléhají hlavně na hotovost nebo platební karty.

Podle odhadů ratingové agentury Moody’s stál experiment zemi bezmála 400 milionů dolarů (přes 9 miliard korun, pozn. red.), což zdaleka převyšuje zisky z dražby bitcoinů, které se navíc mohou ještě vypařit.

Bukele se přesto těší vysoké veřejné podpoře, která přesahuje i 90 procent. Nejoblíbenějšího diktátora na světě, jak sám sebe nazývá, z něj však neudělaly experimenty s kryptoměnami, ale jeho drakonické potírání kriminality, uzavírá britský magazín Economist.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách. Dokáže se Evropa bránit bez Spojených států? Ve Skandinávii sílí volání po bojkotu amerických výrobků. Arabský plán pro Gazu zanechává klíčové otázky nezodpovězené. A zvrátila Jižní Korea trend rekordně nízké porodnosti?

autor: Ondřej Čížek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.