BBC a Tony Blair
V předvečer nadcházejícího sjezdu americké Republikánské strany zaútočil šéf britské Konzervativní strany Michael Howard na Bílý dům. Howard prozradil, že se letos v únoru dostal do ostrého konfliktu s poradci prezidenta Bushe za to, že kritizuje Tonyho Blaira kvůli Iráku. Bushův vysoký poradce Karl Rove tehdy Howardovi sdělil: "Můžete zapomenout na to, že vás kdy pan prezident přijme. Tečka. Neobtěžujte se sem jezdit."
Činitelé v Bílém domě zuřili, protože Michael Howard vyzval Tonyho Blaira, aby kvůli irácké válce rezignoval. Howard tuto skutečnost nyní záměrně zveřejnil těsně před zahájením kongresu amerických Republikánů. V sobotu Howard v Británii zdůraznil, že se bude chovat jako šéf britské Konzervativní strany, jak sám uzná za vhodné, a obvinil poradce prezidenta Bushe, že se snaží bránit Tonyho Blaira:
"Příští britská konzervativní vláda bude spolupracovat těsně s prezidentem Bushem i s prezidentem Kerrym, ale mým úkolem jako šéfa britské opozice je říkat takové věci, o nichž usoudím, že jsou v zájmu naší země. Mým úkolem je pohánět vládu k odpovědnosti," konstatoval Michael Howard v prohlášení, zveřejněném v sobotu.
"Jestliže si někteří lidé v Bílém domě myslí, ve svém úsilí ochraňovat Tonyho Blaira, že jsem na pana Blaira příliš tvrdý anebo příliš přísný, mají právo na svůj názor. Ale já budu dál vykonávat svou práci tak, jak uznám za vhodné."
Šest měsíců poté, co byl Greg Dyke, bývalý generální ředitel BBC, donucen rezignovat v důsledku kontroverze kolem reportéra Andrewa Gilligana, zemřelého dr. Davida Kellyho a "zdramatizované" vládní zprávy o Iráku, nyní Dyke ostře zaútočil na Toyho Blaira. V nedělním vydání listu Mail on Sunday a týdeníku Observer obvinil Dyke Blaira, že se pokusil BBC zastrašit. Dyke odhaluje, že Blair napsal jemu samému a bývalému předsedovi Rady BBC Gavynu Daviesovi dopis, jímž se snažil BBC přimět, aby začala o válce v Iráku vysílat "jinak".
Dyke býval přítelem Tonyho Blaira; nyní píše, že Blairova vina je nade vší pochybnost: "Buď byl Blair nekompetentní a zatáhl Británii do války v důsledku nedorozumění, anebo lhal, když řekl v Dolní sněmovně, že neví, co znamená tvrzení, že Saddám Husajn má možnost užít svých zbraní hromadného ničení do 45 minut." Dále Dyke píše: "Byli jsme všichni podvedeni. Nejděsivější je, že Blair si stále nemyslí, anebo nechápe, že to, co udělal, bylo naprosto nesprávné."
Úřad britského premiéra v Downing Street Dykovu kritiku odmítl: "Greg Dyke má právo na svůj názor. Už se konala čtyři nezávislá vyšetřování a my nemáme k nim co dodat."
V úryvcích ze své autobiografie, publikované v neděli v týdeníku Observer, argumentuje Greg Dyke, že:
- Blair porušil dohodu, že nikdo nebude donucen z BBC odejít. - Blair donutil svého šéfa komunikací, Alastaira Campbella, odejít z Úřadu vlády, protože začal být nezvládnutelný - šest členů Rady BBC, kteří donutili Dyka a Daviese k rezignaci a jsou stále ještě ve funkci, by mělo z Rady BBC odejít.
Na právě probíhajícím výročním mezinárodním kulturním festivalu ve skotském Edinburku, jehož součástí je i mezinárodní televizní festival, kde se pravidelně konají přednášky a diskuse o situaci ve sdělovacích prostředcích, jichž se účastní čelní představitelé britských médií, vystoupil i bývalý reportér rozhlasu BBC Andrew Gilligan. Ten také ostře zaútočil na letošním edinburském televizním festivalu na Blairovu vládu a na členy Rady BBC. Rada BBC podle něho reagovala na vládní kritiku "zcela přehnaně" a odvolání generálního ředitele BBC Grega Dyka "proměnila krizi v katastrofu". Gilligan ve své přednášce přiznal, že udělal chyby, ale poukázal na to, že velmi vážnou chybu propuštěním Grega Dyka udělala i Rada BBC a její členové jsou stále ve funkci.
Gilligan zdůraznil, že události nakonec prokázaly, že jeho reportáž z 29. května 2003 byla "v podstatě správná": "Britská vláda svou zprávu o Iráku skutečně zdramatizovala, výzvědným službám se to nelíbilo ... a v ohnisku tohoto procesu byl [tehdejší Blairův obávaný poradce pro komunikace] Alastair Campbell. Gilligan dodal: "Výzvědné informace, které nám pan premiér prezentoval jako podrobné, autoritativní a přesvědčivé, se ve skutečnosti rovnaly smetí, vymetenému ze stájí, získanému z druhé a třetí ruky." Palcové titulky v britských médiích vyvolala i přednáška snad nejvlivnějšího moderátora rozhlasu BBC Johna Humphryse, který obvinil současnou britskou televizní produkci zejména tzv. "reality television" z vysílání cynicky primitivních pořadů, které vedou k zhrubnutí společnosti. Humphrys uvedl: "Dnešní dobré televizní pořady se pravděpodobně vyrovnají nejlepším televizním pořadům z minulosti. Dnešní špatné televizní pořady jsou horší - jsou škodlivé, vulgárně sprosté, primitivní a cynické."
Moderátor Humphrys vyjádřil silné obavy z toho, jak znecitlivující vliv na veřejnost má násilí v televizi, vulgární vyjadřování a bída v seriálu, rituální ponižování lidí, kteří se účastní na reality television i trivializace vážných témat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.