Baskičtí separatisté definitivně složí zbraně

20. březen 2017
Vedení baskické separatistické organizace ETA v roce 2011 vyhlásila trvalé příměří. Nyní oznámila složení zbraní

Baskičtí separatisté z organizace ETA oznámili, že v nadcházejících týdnech složí veškeré zbraně. Uvádí to francouzský deník Le Monde, který připomíná, že během padesátiletého boje za nezávislost Baskicka zahynuly stovky lidí.

ETA odevzdá všechny zbraně do 8. dubna, oznámil Txetx Etcheverry, člen francouzsko-baskické skupiny Bizi, která podporuje nezávislost. Potvrdil to i španělský premiér Mariano Rajoy. ETA vyhlásila v roce 2011 trvalé příměří, ale nedošlo k žádnému mírovému procesu se španělskou nebo francouzskou vládou.

Skupina ETA, neboli Baskicko a jeho svoboda, vznikla už za diktátora Francisca Franca. Prováděla pumové útoky, únosy i vraždy s cílem dosáhnout samostatného socialistického baskického státu na severu Španělska a jihu Francie.

Nastane nyní smíření?

O život připravila přes 800 policistů, politiků, podnikatelů, novinářů, soudců a dalších civilistů. Španělský list El País uvedl, že ETA sdělí francouzským úřadům, kam své zbraně složí, přes civilní prostředníky. Většina skladišť bude údajně ve Francii. Potom na ně bude dohlížet mezinárodní komise.

Baskicko

Oznámení organizace vzbudilo naděje, že konečně nastane smíření v regionu, který se dosud nevypořádal se svou nedávnou minulostí plnou násilí, dodává evropský server Politico.

Španělská vláda i většina politických stran považovala tažení skupiny ETA za nesmyslné zlo, zatímco baskičtí nacionalisté zdůrazňují, že zločinů se dopustily obě strany.

K aktuálním politickým tématům teď patří osud zhruba čtyř set lidí, kteří si stále odpykávají tresty za zločiny ETA ve věznicích po celém Španělsku. Baskičtí politici požadují, aby byli vězňové přemístěni do nápravných zařízení blíž ke svým domovům.