Bartoš: Babiš věcem buď nerozumí, nebo oznamuje, který ministr to má udělat. A pak odletěl do Srbska
Ve čtvrtek se vládě nepodařilo přesvědčit sněmovnu o nutnosti znovu prodloužit nouzový stav. Opozice – včetně dosud loajálních komunistů – se domnívá, že protiepidemická opatření je třeba chytřeji nastavit a lépe zdůvodnit. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou ale nepříjemně zaskočeni hejtmani, kteří požádali vládu o schůzku: „Někteří tvrdí, že není možné to zvládat ve standardním režimu. Jednoznačně říkají, že je pro ně obrovská komplikace vyhlašovat stavy nebezpečí.“
Právě stav nebezpečí mohou krajští předáci použít jako alternativu za končící nouzový stav. „Už z definice krizového zákona je ale stav nebezpečí něco, co řeší lokální problém. Epidemie koronaviru lokální problém není. Je to problém celoevropský,“ zdůrazňuje ministr vnitra Hamáček.
Čtěte také
A dodává, že hejtmani mají podle krizového zákona právo požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. „Předpokládám, že kdyby o jeho prodloužení požádali, vláda by jim vyhověla.“
Pokud nicméně nouzový stav s pondělkem skutečně skončí, otevřou se obchody a služby, zatímco školy zůstanou zavřené, varuje Hamáček: „Rozhodnutí sněmovny neprodloužit nouzový stav paradoxně velmi zkomplikuje plán návratu studentů do škol, po kterém sněmovna tak toužila.“
Hlavní potíž vidí v nutnosti nákupu antigenních testů na základě výběrového řízení, které zatím bylo možné obcházet. „To většinou trvá několik měsíců, což bude obrovská komplikace.“
Čtěte také
Zástupci opozice nicméně trvají na svém – vláda doposud nereagovala na výzvy k jednání. „Při každém předchozím schvalování nouzového stavu jsme se snažili vládu přimět, aby realizovala důležité programy směrem k lidem,“ shrnuje ve Speciálu Plusu předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Připomíná například poslední víkendovou schůzku, při níž se společně s koaličním kolegou Vítem Rakušanem (STAN) sešli s premiérem Babišem (ANO). „On těm věcem buď nerozumí, nebo zase jen ohlásil, který ministr to má řešit. A pak odletěl do Srbska.“
Pandemický zákon
Řešením je rychlé předložení pandemického zákona, jehož legislativní návrh už v lednu odevzdal Bartošův stranický kolega Jakub Michálek: „Očekávám to v průběhu příštího týdne,“ domnívá Bartoš.
Zdeněk Trnka, reportér, Český rozhlas
Jan Hamáček, ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra
Jan Bartoš, Piráti, předseda strany
Marian Jurečka, KDU-ČSL, předseda strany
Mezery, v průběhu které by mohla některá opatření přestat platit, se neobává. „Nemyslím si, že lidé, kteří nechodí do karantény z ekonomických důvodů, mají pocit, že jsme tímhle vyhráli nad pandemií. Ta tady stále je, ale je potřeba ty kroky dělat skutečně srozumitelně.“
Podobně se na věc dívá i předseda další opoziční strany Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Vláda nesmí dělat opatření tupě a slepě. Není nám to jedno, ale čísla se nějak vyvíjí i přesto, že tady máme čtyři měsíce tvrdý lockdown. A to je dáno tím, že jsou opatření nastavená blbě – nefungují, nemají logiku a chybí motivace,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Tomáše Krále.
Související
-
Lukáš Jelínek: Nouzový stav ještě může být oživen
Ve čtvrtek prohráli ve sněmovně všichni. Vláda, kterou vazba na KSČM natolik zpohodlněla, že si nedokázala pro prodloužení nouzového stavu vyjednat podporu, i opozice.
-
David Klimeš: Nouzový stav ve stavu nouze
Nouzový stav z důvodu koronavirové pandemie byl poprvé vyhlášen v březnu 2020 a od počátku se všichni shodli, že to není vhodný způsob omezení základních občanských práv.
-
David Klimeš: Shodnou se na volbách ti, kteří se neshodnou ani na nouzovém stavu?
Ústavní soud hodil šrapnel do covidového roku. Nejpodstatnější z nálezu ústavních soudců je, že neexistují pravidla pro přepočet volebních hlasů na poslanecké mandáty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka