Barevný e-papír

2. červenec 2012

Patent na dvoubarevný elektronický papír je prvním krokem k plně barevným elektronickým knihám a novinám.

Elektronický papír dobře známe díky čtečkám e-knih. Je to relativně nový systém zobrazování textu a jednoduché grafiky, který je energeticky úsporný a je šetrný k našemu zraku. Většinou ale nezvládá zobrazování barev, alespoň zatím ne bez zvláštních barevných filtrů. Obvykle se na nich tedy zobrazuje jen omezený počet odstínů šedi. To by se mohlo změnit.

Firma Fuji Xerox přišla s patentem barevného elektronického papíru, který funguje na principu tzv. řízené elektroforézy. Elektrické pole zde ovlivňuje různé druhy barevných částeček aktivních látek odlišně, a to na základě jejich různé míry elektrické reaktivnosti. Barevný papír se zatím povedlo demonstrovat na příkladu pětipalcového displeje s rozměry 600 x 800 pixelů při rozlišení 200 dpi, odrazivosti 30% a kontrastu 1:10.

Každé barvě odpovídají různé mezní hodnoty elektrického pole. Jednotlivý bod bude mít právě takovou barvu, jaká se právě dostane do popředí. Firma Fuji Xerox předvedla displej s částečkami dvou základních barev, s červenou a modrou, které byly proloženy barevně neutrálními a elektricky netečnými částečkami bílé barvy. Ve stadiu prototypu je ale už i systém s částečkami všech tří základních barev. Pod pohyblivými elektroforetickými vrstvami je aktivní maticová vrstva s řídícími tenkovrstvými TFT tranzistory vyrobená z amorfního křemíku.

Také další firmy, jako např. E-ink nebo Ricoh, podnikají smělé pokusy směrem k sytějším barvám generovaným nativně ve vrstvách a částečkách uvnitř elektronického papíru. Na konci vývoje by měl být barevný e-papír, který bude živější, výraznější a bohatší než běžný barevný tisk papírových novin.

Zdroj: PhysOrg, Tech-on

autor: Pavel Vachtl