Barack Obama navštívil George Bushe

11. listopad 2008

"Až George Bush odejde z Bílého domu, svět si zhluboka oddechne" - tato a jiná podobně nepřívětivá slova vyřknul opakovaně během své kampaně demokratický kandidát Barack Obama. Útoky proti současnému prezidentovi a jeho politice byly v Obamově tažení do Bílého domu snad stejně časté jako napadání jeho skutečného soupeře, republikánského kandidáta McCaina. Bush, který už o nic nebojoval, byl sice mnohem diplomatičtější, ale i on se nechal v soukromí slyšet, že Hillary Clintonová by bývala byla lepší prezidentkou než Obama.

  • Barack Obama navštívil George Bushe
0:00
/
0:00

Zdálo by se, že oba muži, tedy Obama a Bush, snad už nikdy nebudou moci zároveň pobývat v jednom městě.

V pondělí, sotva týden poté, co také díky tvrdé kritice Obama vyhrál v prezidentských volbách, navštívil George Bushe v Bílém domě. A jak potvrzovali svědkové této události, téměř dvouhodinové setkání se odehrálo v přátelské a uvolněné atmosféře. Ještě před jednáním o sobě oba muži před novináři přednesli několik pochvalných slov. Bush konec konců už krátce po volbách označil Obamovo zvolení naplněním amerického snu.

Jedním z důvodů této blahovolnosti je možná fakt, že Bush chtěl využít jedné z posledních příležitostí, aby pozitivně ovlivnit svou image pro budoucí roky. Podle jiných názorů vše proběhlo hladce prostě proto, že oba muži jsou realisté, kteří vědí, že co se řeklo v kampani je pryč, a že zájmy státu na nekomplikovaném převodu pravomocí jsou mnohem důležitější než osobní trpkosti. Sám Bush mluví o hladkém předání úřadu jako o jednom z hlavních úkolů posledních měsíců svého prezidentování.

Pamětníci si ovšem vybavují nepříjemnou atmosféru během přechodu mezi Carterovou a Reaganovou administrativou, také prezident Eisenhower těžce nesl nástup Kennedyho.

Značné napětí bylo konec konců cítit i před osmi lety, kdy Bush přebíral prezidentství od Billa Clintona. To bylo způsobeno velmi osobní Bushovou kritikou na Clintonovu adresu během kampaně, která se týkala poněkud rozpustilého prezidentova chování v Oválné pracovně. Vzájemné vztahy byly tehdy také narušeny nejasnostmi kolem hlasování na Floridě, což celou ceremonii setkání odcházejícího a nastupujícího prezidenta posunulo.

Tentokrát však technicky i lidsky zatím probíhá vše velmi hladce. Obamův tým se začal na případné převzetí zodpovědnosti připravovat už začátkem srpna. Šlo například o udělení bezpečnostních prověrek lidem, kteří již nyní přebírají citlivou agendu. Obama dává najevo, že svůj nový tým chce sestavit velice rychle - už teď jmenuje lidi do funkcí, které jeho předchůdci obvykle nominovali o celé týdny později.

Zároveň Obama veřejně mluví o rychlém a systematickém odbourání mnoha Bushových opatření, jakmile to půjde - prý je už připraveno na dvě stovky nařízení a rozhodnutí. Změny se budou týkat například používání lidských embryí při lékařském výzkumu, usnadnění přístupu k interrupcím, také ekologických opatření a revize už uděleného povolení těžby ropy na federální půdě. Zrušena bude pravděpodobně i zvláštní věznice v Guantánamu.

Jak si mnozí američtí komentátoři všímají, Obama se zároveň velmi pečlivě snaží nepřijmout jakoukoli zodpovědnost za rozhodnutí, která ještě budou v Bílém domě do 20. ledna učiněna. Také se - a to ani formálně - nezúčastní některých důležitých zasedání, jako je schůzka skupiny rozvinutých států G-20, která se uskuteční koncem tohoto týdne.

Na druhou stranu Obama si je vědom toho, že už nyní má jeho slovo politický dopad a může jím ledacos ovlivnit - už na své první tiskové konferenci po volbách vyzval Kongres ke schválení balíčku opatření ke stimulaci ekonomiky. Obama také v pondělí během návštěvy vyzval Bushe, aby schválil finanční pomoc americkému automobilovému průmyslu, což je velmi kontroverzní a také drahá politika, která by rozšířila státní pomoc z finančního sektoru na průmysl.

Navzdory symbolickému usmíření Obama a Bush zatím v jednom městě nezůstávají. Budoucí prezident se po návštěvě svého nacházejícího sídla vrátil do svého domovského Chicaga. Ve Washingtonu zůstala jen jeho žena Michel. Už v pondělí si s Laurou Bushovou prohlédla soukromé části Bílého domu a v úterý se věnovala návštěvám škol, do kterých by mohly chodit obě dcery prezidentského páru, desetiletá Malia a sedmiletá Sasha. Mezi navštívenými institucemi má být i Sidwell, kvakerská škola, kterou v 90. letech navštěvovala i Chelsea Clintonová.

Schůzka v Bílém domě se konala za situace, kdy nejnovější průzkum ukázal, že Bush je nejméně oblíbeným prezidentem v moderní americké historii. S jeho prací je nespokojeno 76 procent Američanů. Je méně oblíbený než Nixon, který byl nucen v roce 1974 nucen odstoupit kvůli aféře Watergate, a dokonce ještě méně oblíbený než rekordně nejneoblíbenější Harry Truman v roce 1953. K tomu ovšem můžeme dodat, že dnes je Truman historiky považován za jednoho z nejlepších amerických prezidentů 20. století.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .