Astronomové zkoumají záhadné mezihvězdné těleso, hledají známky mimozemské aktivity

13. prosinec 2017
Galaxie

Astronomové chtějí použít jeden z největších světových teleskopů k tomu, aby zjistili, jestli záhadný objekt, který se pohybuje naší sluneční soustavou, nenese známky mimozemské aktivity, informuje britský Guardian. Teleskop v areálu Green Bank v Západní Virginii bude zkoumat rádiové signály, které ze směru tělesa přicházejí. Objekt ve tvaru doutníku byl poprvé zaznamenán v říjnu, kdy proletěl rychlostí asi 315 tisíc kilometrů za hodinu kolem Slunce.

Vědci, kteří na projektu Breakthrough Listen pracují, hledají známky mimozemské civilizace. Podle nich bude teleskop objekt monitorovat ode dneška. První fáze měření by měla trvat zhruba deset hodin. Avi Loeb, profesor astronomie na Harvardské univerzitě a poradce projektu, vysvětluje, proč objekt odborníci zkoumají: „S největší pravděpodobností má přirozený původ, ale protože je tak zvláštní, rádi bychom ověřili, jestli nenese jakékoliv známky umělého původu, například rádiové emise.“ Jak dodává, pokud měření odhalí jakékoliv stopy signálu, který nebude přírodní, okamžitě to poznají.

Havajský posel

Mezihvězdné těleso bylo poprvé zpozorováno vědci z Havajské univerzity. Právě tam také dostalo svůj název „Oumuamua“, podle havajského slova „posel“, píše Guardian. Většina vědců věří, že se jedná o mezihvězdný asteroid, ale protáhlý tvar tělesa se nepodobá ničemu, co bylo v našem solárním systému dosud zpozorováno.

První zkoumání objektu ukazují, že je asi 400 metrů dlouhý, ale jen z desetiny tak široký. „Je zvláštní, že první těleso z prostoru mimo naší sluneční soustavu, které pozorujeme, vypadá právě tak,“ říká astronom Loeb.

Dálka "na dvě Slunce"

Objekt je momentálně od Země vzdálen asi dvojnásobek toho, co naši planetu dělí od Slunce. I z takové dálky ale může teleskop v Západní Virginii zachytit přenosy stejné síly, které vydává třeba mobilní telefon. Loeb nečeká, že vědecký tým objeví jakoukoliv mimozemskou aktivitu, i tak se ale podle něj vyplatí objekt zkoumat: „Šance, že něco uslyšíme, je velmi malá, ale pokud se tak stane, okamžitě to oznámíme a pokusíme se to interpretovat.“ Zároveň dodává, že nehledají jen signály.

Mapa oblohy pro 15.12.2006 ve 22 hodin

„I kdybychom tam našli jen nějaký artefakt bez známek života, pořád by to bylo největší dobrodružství, jaké si umím představit. Jedná se přece o zásadní otázku současné vědy, možná tu vůbec nejdůležitější:‘jsme sami?‘,“ vysvětluje Avi Loeb.

Neznámá vesmírná jednotka

Ale i kdyby objekt nenesl žádné stopy umělé inteligence, jak se předpokládá, mohl by pomoci s porozuměním vesmíru. Astronomové netuší, jak by se tak protáhlé objekty mohly formovat v pásech asteroidů. Doufají, že důkladným sledováním Oumuamuy se mohou dozvědět nejen to, ale zároveň i odpověď na otázku, jestli je takových objektů více.

Nedávné zkoumání tělesa odhalilo, že má tmavě červené zbarvení a pohlcuje až 96 % světla, které na něj dopadá. Tato barva se přitom obecně spojuje s molekulami uhlíku, které jsou běžné v kometách a asteroidech, dodává na závěr Guardian.

Spustit audio
  • Zahraniční
  • vesmír
  • věda
  • astronomie