Apple chce robotizovanou továrnu

22. prosinec 2012

Firma Apple je v současné době pod tvrdým konkurenčním tlakem zejména ze strany čínských a korejských výrobců mobilních počítačů a dalších elektronických zařízení. Tlak na větší efektivitu, přesnost, rychlost a hladkost výroby s sebou přináší logický vývoj směrem k nejúplnější automatizaci a robotizaci výroby.

Apple proto v příštím roce plánuje investovat 100 milionů dolarů do vývoje a přípravy kompletně robotizované a velmi flexibilní továrny, která má vzniknout na americkém území. Už dnes se některé produkty Applu vyrábějí ve velké míře automaticky, např. šasí notebooků se dnes vyrábí automaticky z jednoho kusu hliníkového plechu.

Podle představitele firmy Symbotic, která dnes vyvíjí autonomní roboty hlavně pro práci ve skladech, by automatická výroba v připravované továrně mohla vypadat následovně.

Z hliníkového plechu, vloženého do robotizovaného stroje, se vytvoří přesně tvarované šasi. Šasi na výrobní lince poté malí roboti postupně osadí všemi potřebnými součástkami, pak přidají speciální segmenty a vrstvy, jako jsou displej nebo sklo. Roboti nakonec výrobek zapečetí, zabalí a rozvezou do skladů. Apple se chce stát první příkladem továrny tohoto typu na americké půdě.

Apple iPad

Společnost sice už v polovině 90. let měla velmi automatizovanou továrnu již, ale její nevýhodou byla malá flexibilita - vyráběly se v ní jen 2 druhy výrobků. Ve výstavbě továrny bude Applu zřejmě pomáhat systémový integrátor Rethink Robotics, který klade důraz na vyšší kvalitu výroby, než která je obvyklá a asijských továrnách.

Zdroj: ComputerWorld

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu