Antonín Sum patřil mezi obviněné v politickém procesu s Miladou Horákovou. Odsoudili ho na 20 let

19. duben 2024

Antonín Sum byl poslední osobní tajemník ministra zahraničních věcí Jana Masaryka, odbojář, politický vězeň, skaut a masarykovec. Také jedním z posledních žijících pamětníků procesu s Miladou Horákovou. Je autorem knížky Otec a syn o osudech Tomáše a Jana Masaryka a mnoho dalších článků vztahujících se k oběma osobnostem.

Antonín Sum zemřel v roce 2006. Svoji pozůstalost uložil do Národního archivu, dvě krabice z pozůstalosti smějí být otevřeny až v roce 2036. 

Čtěte také

Tajemníkem Masaryka, který spadl z okna ministerstva, se stal v roce 1947. Přes spekulace o jeho zavraždění se Sum přikláněl k tomu, že Masaryk spáchal sebevraždu.

Sum patřil i mezi obviněné v politickém procesu s Miladou Horákovou. Soud ho odsoudil na 20 let, byl vězněn v Ruzyni, na Pankráci, ve Valdicích, musel i do uranových dolů.

Sumovi v roce 2003 propůjčil tehdejší prezident Václav Klaus Řád Tomáše Garrigua Masaryka, a to za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Jen o rok později zaznamenal vzpomínky Antonína Suma redaktor Milan Hanuš. První část poslouchejte jen do 12. května, druhou do 19. května 2024.

autor: Milan Hanuš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.