Andrew Hodges: Alan Turing – Enigma

23. leden 2020

Alan Turing se do historie zapsal jako vynikající matematik a zakladatel moderní informatiky. Jeho práce na prolomení německých kódů rozhodujícím způsobem ovlivnila průběh 2. světové války.

Ještě před válkou přišel s konceptem univerzálního stroje, který se v roce 1945 zhmotnil do prvního návrhu programovatelného počítače.

Winston Churchill dokonce sám přikázal utajit jeho jméno a činnost. Ve svých válečných zápiscích pouze píše, že tento specialista a jeho oddělení „nám snášejí zlatá vejce". Takže teprve 25. května 2011 mohl americký prezident Barack Obama říct v projevu k členům britského parlamentu: „Isaac Newton, Charles Darwin a Alan Turing jsou největším britským přínosem světové vědě.“

15dílnou četbu vysíláme od 9. ledna v premiéře. Z překladu Martina Nového pro rozhlas upravil Ludvík Němec. V režii Lukáše Kopeckého čtou Vladimír Hauser, Jiří Valůšek a Barbora Goldmannová.

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.