Analytička: Kurskou oblast měli bránit čečenští „tiktokoví“ bojovníci. Podle Rusů utekli jako první

14. srpen 2024

Víc než týden pokračuje ukrajinská ofenziva na ruském území. A nezdá se, že by měla brzy skončit. „Vidíme, jak v Rusku probíhají evakuace stále dalších a dalších okresů a oblastí. Zdá se, že se jim nedaří ukrajinskou ofenzivu zastavit. A ani neočekávají, že by k tomu v nejbližší době došlo,“ usuzuje analytička Vysoké školy CEVRO Martina Heranová.

Cílem ukrajinské ofenzivy v Kurské oblasti je podle prezidenta Volodymyra Zelenského to, aby se ruské jednotky, které odtud pálí na ukrajinské území, musely stáhnout víc do vnitrozemí. Ukrajinci také chtějí zajmout co nejvíce ruských vojáků pro vzájemnou výměnu zajatců a také na sebe v Kurské oblasti vázat část ruské armády, která pak nebude moci útočit jinde. Daří se podle vás tyto cíle naplňovat?

Po týdnu, kdy ukrajinská operace probíhá, můžeme říct, že alespoň části cílů dosaženo bylo. Já myslím, že je to velmi úspěšná akce. 

V loňském roce jsme viděli, že se ukrajinská ofenziva a protiofenziva nezdařila. Nyní si Ukrajinci vytipovali slabé místo Ruska. A to leží úplně jinde než hlavní fronta na východě Ukrajiny. 

Čtěte také

Otázkou je, kam až ukrajinské jednotky zajdou. Jestli se jim podaří obsazené území dál rozšířit směrem do Ruska. 

Považujete za pravděpodobné ukrajinské tvrzení, že Kyjev už kontroluje skoro tisíc kilometrů čtverečních ruského území?

Jistě víte, že ověřovat některé informace z bojiště je velmi obtížné. Něco nám tvrdí ukrajinská strana, něco tvrdí ruská strana. Ale já bych celkem ukrajinským číslům věřila i proto, že vidíme na ruské straně, jak probíhají evakuace stále dalších a dalších okresů a oblastí.

Zdá se, že se ukrajinskou ofenzivu nedaří Rusům zastavit. A ani neočekávají, že by k tomu v nejbližší době došlo, když neustále vyhlašují další evakuace.

Čečenští bojovníci utekli

Čím si vysvětlujete, že se Rusku nepodařilo vyhnat ukrajinské jednotky z vlastního území ani týden po tom, co tam pronikly? 

Většina ruské armády je vázána skutečně na východní frontě Ukrajiny. Zatím nedošlo k přesunu jednotek do Kurské oblasti. Je otázka, jestli se k tomu Rusové vůbec odhodlali. Nějaké jednotky tam poslali, ale ty byly zničeny ukrajinskými silami. 

Navíc tohle je oblast, která byla bráněna především čečenskými bojovníky. A ti, jak víme, nejsou moc efektivní. Přezdívá se jim „tiktokoví válečníci“. Silácky se prezentují na sociálních sítích, ale když přijde na reálný boj, tak se mu velmi často vyhýbají. 

To se stalo i v tomto případě. Byli první, kdo z Kurské oblasti utekli. Na to si stěžovali i ruští obyvatelé. Čečenské jednotky je měly bránit, ale prchly jako první. 

Čtěte také

Ano, o čečenských bojovnících jsme mluvili už v prvních měsících války. Neriskuje teď Ukrajina, že budou-li její aktivity v Rusku trvat delší dobu, znervózní svoje západní spojence? Ti Kyjevu dodávají zbraně. 

Ano, to je otázka. Zatím to ovšem vypadá, že to Západ neznervózňuje. Ostatně nějaká vyjádření už přišla například z Německa, protože při ofenzivě používají Ukrajinci německou techniku. Ale také polskou a třeba americkou. 

A zatím se zdá, že zaprvé byli západní spojenci informováni alespoň částečně předem, co Ukrajina chystá a že takovou operaci připravuje. A za druhé, pokud jde o pozemní techniku, tak problém spojenci nemají. 

My víme, že dlouhodobě mají ukrajinští spojenci problém s užíváním raketových systémů západní provenience vůči Rusku na jeho území. Ale k tomu zatím nedošlo. U pozemní techniky to zřejmě spojencům nevadí.

Uvidíme, jestli se to nějak vystupňuje. Vidíme, že útoky na ruském území probíhají každodenně. A také víme, že část z nich se Rusku podařilo alespoň nějak odrazit.

Ale otázka je, jestli mohou Rusové na jakékoliv ukrajinské cíle vyslat ještě víc raket, víc dronů. A také se bavíme o tom, jestli by se Rusku podařilo získat ještě dodatečně nějaké zbraně a raketové systémy třeba z Íránu. Pak by se samozřejmě mohly raketové útoky ještě stupňovat. V opačném případě na to už Rusové nemají dost bojových prostředků.

autoři: Lukáš Matoška , kac
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.