Americký program SPARK pomáhá Univerzitě Pardubice spojit výzkum s aplikací

22. květen 2018

Univerzita Pardubice se díky spolupráci s americkou Stanford University připojila k programu SPARK Stanford Global, který pomáhá spojit výzkum v oblasti biomedicíny a zdravotnických prostředků s klinickou praxi.

„Jde o propracovaný systém podpory výsledků výzkumu z akademické sféry, který pomáhá překlenout bariéru při přenosu těchto výsledků do praxe,“ vysvětlil v Magazínu Leonardo ředitel Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice Michal Svoboda.

A program se ukázal být velmi úspěšný: zhruba 60 % projektů v něm skutečně nalezlo uplatnění v praxi. „Proto ho převzaly další instituce na světě. My v Pardubicích jsme první v České republice, kdo se ke globální síti SPARK připojil.“

„Chystáme se využít ty části programu, které jsou vhodné pro naše podmínky v Česku. Nechceme program slepě okopírovat, ale nejvíc se nám na něm líbí právě těsná interakce s odborníky z praxe, farmaceutického průmyslu nebo s lidmi, kteří se zabývají klinickými studiemi.“

Program SPARK Stanford Global vznikl v roce 2006 na lékařské fakultě americké Stanford University. Reaguje na reálnou potřebu akademických pracovníků, kteří potřebují získat zpětnou vazbu na svůj výzkum od zástupců průmyslu a dalších odborníků. Ti mohou výzkum nasměrovat správnou cestou, být akademikům mentory a poskytnout další poradenství.
Michal Svoboda

Samozřejmě, že způsob financování vědeckých projektů je na Stanfordské univerzitě odlišný. „Čili chceme stavět na tom, co už u nás funguje, tedy podpora projektu ve fázi proof of concept.“

„U projektů z oblasti biomedicínského výzkumu bychom chtěli využít tento přístup SPARK, tedy řešitelům poskytnout zpětnou vazbu od lidí z praxe, aby se vzájemně setkávali a projekty směřovali správným směrem,“ shrnul Michal Svoboda.

Výzkum toxicity paracetamolu jako součást SPARK

Zpětnou vazbu díky programu SPARK získal na svůj projekt i Tomáš Roušar z Katedry biologických a biochemických věd Univerzit Pardubice.

„Naše laboratoř se věnuje testování toxicity na buněčné úrovni. Testujeme reakci buněk na různé látky, a tak jsme se dostali i k testování paracetamolu, známého léku. Ve spolupráci s Lékařskou fakultou Hradec Králové Univerzity Karlovy jsme velmi pravděpodobně nalezli nový mechanismus, který by mohl přispívat k jeho toxicitě.“

Snažíme se popsat mechanismus toxicity paracetamolu. Cíleně se zaměřujeme na testování tzv. hepatotoxicity, tedy toxicity na úrovni jater a nefrotoxicity, na úrovni ledvin.
Tomáš Roušar

Cíle celého projektu jsou dva. „První je popsat zmíněný toxický mechanismus, který jsme nalezli a snažíme se ho co nejpodrobněji charakterizovat na úrovni buněk i na subcelulární úrovni.“

„Tím nejhlavnější cílem by byla aplikace těchto našich znalostí dále do praxe, aby bylo vyvinuto jiné léčivo, které by mělo nižší toxicitu, než má paracetamol,“ popsal jeden z projektů v programu SPARK Tomáš Roušar.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související