Alexandr Mitrofanov: V Rusku se mluví o obnovení trestu smrti

Ruští policisté před budovou, kde sídlí kancelář opozičního politika Alexeja Navalného
Ruští policisté před budovou, kde sídlí kancelář opozičního politika Alexeja Navalného

Před týdnem jsem na tomto místě informoval o tlaku, který vykonává ruský režim na Fond boje proti korupci Alexeje Navalného a na samotného opozičníka.

Jako záminku k prohlášení fondu za zahraničního agenta použil Kreml bankovní převody ze Španělska v době, kdy účet fondu byl obstaven.

Ruský server Meduza, který sídlí v Rize, našel člověka, jehož jménem byly převody zaslány. Roberto Fabio Monda Cardenas je španělský kickboxer. Potvrdil odeslání peněz, nedokázal ale říct důvod a neuměl ani vyslovit název fondu.

Rusky nemluví, v Rusku nebyl a z Ruska zná jen několik dívek ve Španělsku. Uvedl, že o potížích fondu se dozvěděl z médií. Jaká média to byla, nevěděl. Na dotaz, jak se dostal k bankovním údajům fondu, které jsou uvedeny pouze v ruštině, neodpověděl a ukončil komunikaci.

Navalnyj nedávno opět vysílal na YouTube svůj pořad Navalnyj Live. Slíbil, že bude mluvit za všech okolností. Zmínil i současné horké téma, snahy o obnovení trestu smrti.

Obnovení nevolnictví v Rusku?

V Saratově byla zavražděna devítiletá Líza. Policie horko těžko ubránila podezřelého před lynčováním. Navalnyj to glosoval: „Lidé nevěří policii ani soudům.“ Dodal, že Kreml si přeje, aby začala nekonečná debata o trestu smrti. Poslanci Státní dumy skutečně oznámili, že předloží příslušný návrh zákona. Moratorium na trest smrti je podmínkou pro členství Ruské federace v Radě Evropy.

Zakladatel demokratického listu Novaja gazeta Dmitrij Muratov upozornil, že pro režim by bylo znovuzavedení trestu smrti výhodné, protože by tak mohl fyzicky likvidovat opozici: „Nějaký maník ze správy boje proti extremismu přijde za maníkem z Vyšetřovacího výboru a řekne: ‚Hele, mám toho živla plný zuby. Co kdybysme ho picli? Za co ho můžem picnout? Jo, podstrčíme mu pedofilskou fotku a picnem.‘ ‚No problem,‘ odpoví vyšetřovatel svému kolegovi, se kterým spolu chlastají. Podstrčí – a picnou.“

Mezitím v Archangelsku místní obyvatelé ztratili trpělivost s policií, která není schopna najít násilníka, který už několik měsíců na ulicích města loupí a škrtí ženy a děti. Dav si určil oběť bez důkazů sám, tři lidé, z nichž má jeden kriminální minulost, ji vytáhli z domu, připoutali ke sloupu a dav tohoto muže zbil. Policie nakonec oběť davu vytrhla a tři původci lynče jsou vyšetřováni.

V minulých dnech se v Rusku děly i jiné věci. Ve Vologodské oblasti odhalil zastupitel vládního Jednotného Ruska vlastní pamětní desku. V Tule slavnostně odhalil zastupitel Jednotného Ruska veřejný sušák na prádlo.

Alexandr Mitrofanov

V Soči daroval zastupitel Jednotného Ruska důchodci novou televizi, ale zakázal mu, aby se díval na jiné kanály než na prorežimní Rossiju. A v Čeljabinsku shromažďují odboráři z těžkého průmyslu hlasy pod petici o obnovení nevolnictví v Rusku. Už jich mají přes tisíc.

Jde o černý humor. Jak píšou a říkají tamní dělníci, nevolníka musí pán živit, což by pro ně bylo v jejich současné situaci poznamenané materiální bídou vykoupení.

Autor je komentátor Práva