Alexandr Mitrofanov: Posvátná vůdcova zadnice a umravněný rebel

20. květen 2022

V Rusku většina obyvatel buď přímo podporuje válku proti Ukrajině, anebo na toto téma nechce mluvit. To je sice pravda, ale je zde i druhá stránka. Menšina proti válce je. Není řeč o četných emigrantech, ale o lidech, kteří v Rusku zůstali.

Publicista Alexandr Něvzorov, který je v emigraci, protože ve své zemi by nezůstal na svobodě, vede také kanál na komunikátoru Telegram, který nazval Hrdinové Ruska a kde shromažďuje informace o lidech v této zemi, kteří veřejně protestují proti válce na Ukrajině a proti Putinovi.

Čtěte také

Na tomto kanálu byl zveřejněn počet zadržených Rusů, kteří vystoupili proti této válce. Po 24. únoru zasáhla policie v této věci přinejmenším 15442krát.

Jeden z čerstvých případů se odehrál v Norilsku. Osmnáctiletý obyvatel tohoto města je trestně stíhán za „rehabilitaci nacismu, která se odehrála cestou zhanobení symbolů vojenské slávy Ruska na veřejnosti“. Co provedl? Umístil na sociální síť videa, na kterých spaluje svatojiřskou stuhu. U nás spálil prezident červené trenýrky a nikoho ho nevzrušilo. V Rusku hrozí tomuto mladému muži až tříletý trest odnětí svobody.

Umravňovací rozhovor s rebelem

Na rozdíl od tohoto mladíka, kterého v zemi nikdo nezná, je pětašedesátiletý Jurij Ševčuk se svou skupinou DDT dlouhá léta hvězdou rockové hudby. Na koncertě v Ufě řekl z pódia: „Vlast, přátelé, není (následuje označení zadnice slovem, které začíná na „p“ a končí na „l“) prezidenta, kterou je třeba pořád omatlávat a líbat.“ Pak do mikrofonu prohlásil: „Jsme proti válce. A vy?“ Sál odpověděl mohutným: „Ano!“

Čtěte také

Po koncertě začal muzikantův výslech a byl pořízen policejní protokol. Hned další den materiály v kauze Ševčuk byly postoupeny místnímu soudu. Stíhán bude za „diskreditaci ozbrojených sil Ruské federace“. Vzhledem k obsahu Ševčukových slov nelze než konstatovat, že diskreditoval vůdcovu zadnici, která je zjevně posvátným symbolem ruské armády. Za to může zaplatit pokutu až 200 tisíc rublů.

Nejen ruské, ale také zahraniční veřejné mínění zaujala atypická slova plukovníka ve výslužbě Michaila Chodarjonoka v jinak stoprocentně loajálním pořadu 60 minut ruské státní televize Rossija. Chodarjonok pochválil bojového ducha ukrajinské armády a řekl: „Největší nedostatek naší vojenskopolitické situace je v tom, že jsme v úplném geopolitickém osamění. Prakticky je proti nám, ač si to nechceme přiznat, celý svět. Z této situace se potřebujeme dostat.“

Alexandr Mitrofanov

Úžas nad tím, že si někdo dovolil takto promluvit v kremelské televizi, však netrval dlouho. Uplynulo pár hodin, Chodarjonok se opět objevil ve stejném pořadu a prohlásil: „Situace se vyvíjí pro Rusko příznivě, probíhají úspěšné boje. Armáda se řídí správnými zásadami.“

Umravňovací rozhovor s rebelem dopadl podle všeho rovněž úspěšně.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio