Aktuální informace z bývalé Jugoslávie

8. červenec 2002

Soud v jihosrbském Prokuplje je v posledních týdnech asi nejsledovanější soudní instancí v zemi. Soudce Dragan Tašič tam v pondělí v pondělí po téměř třítýdenním procesu vynesl historicky první rozsudek v případu srbského vojáka, obviněného ze spáchání válečných zločinů v době války v Kosovu.

Dnes třicetiletý Ivan Nikolič byl v r. 1999 povolán jako záložník ke službě v elitní jednotce, která v Kosovu operovala. Byl obviněn z bezdůvodného zavraždění nejméně dvou albánských civilistů a usvědčen řadou přímých svědků. "Tento soud nemá žádné pochyby o tom, že obviněný spáchal válečné zločiny proti civilnímu obyvatelstvu," prohlásil soudce Tašič předtím, než vynesl rozsudek osmi let vězení.

Na první pohled jednoduchý případ. Když však minulý měsíc soud zahajoval jeho projednávání, před soudní budovou demonstrovaly desítky srbských nacionalistů a příslušníků veteránských organizací a spolků. Podle jejich názorů je Nikolič obětí spiknutí vlády Zorana Djindjiče se Západem. Když po vyhlášení rozsudku Nikolič s eskortou odcházel ze soudní budovy, vítalo ho nadšené skandování davu příznivců. Podle nich je odsouzený válečný zločinec hrdinou.

Soud v Prokuplje má ještě do konce měsíce zahájit projednávání dalších dvou případů, ve kterých jsou bývalí příslušníci jugoslávské armády obviněni z válečných zločinů - v jejich případě zabití 19 kosovských civilistů. Velká část srbské společnosti doposud žila v přesvědčení, že informace o zvěrstvech a válečných zločinech jsou jen protisrbskou propagandou, stejný vztah měla i k jednání Mezinárodního tribunálu v Haagu, který svého času i jejich prezident obviňoval z protisrbské zaujatosti.

Nedávné odsouzení bývalého ředitele státní televize, zveřejnění dokumentů o masivním rozkrádání státních financí rodinou Slobodana Miloševiče a jejich blízkými, stejně jako první soudy s válečnými zločinci, však tento mýtus o protisrbském spiknutí začínají bořit. Místem, kde válečná minulost ožívá každý den, je právě Mezinárodní tribunál v Haagu. V přelíčení s bývalým prezidentem S. Miloševičem soudci v pondělí vyslechli poněkud šokující svědectví Knuta Vollebeaka, bývalého norského ministra zahraničí a v r. 1999 předsedy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ten z podrobných záznamů o několika schůzkách s obviněným dosvědčil, že S. Miloševič nereagoval na žádné podněty mezinárodního společenství a odmítal i evidentní důkazy o zločinech v Kosovu. Informace o útěku tisíců kosovských Albánců odmítal jako "propagandu CNN, protože ve skutečnosti jde pouze o farmáře na pikniku". Informace o hořících vesnicích potom vysvětloval jako "vypalování trávy a nebo zločiny UCK."

O minulosti se stále hovoří i v Bosně a Hercegovině, kde v neděli zvláštní jednotka sil S-FOR zadržela už dvacátého šestého hledaného zločince za šest let svojí přítomnosti. Miroslav Deronjič, který byl okamžitě letecky přepraven do Haagu, se měl podílet na likvidaci zhruba osmi tisíc mužů východobosenské Srebrenice v létě r. 1995. Činnost mírových jednotek S-FOR však v Bosně nevadí jenom zločincům z války. Policie v hercegovském Mostaru v sobotu zadržela jednatřicetiletého muže, který měl v autě ukrytu profesionální ostřelovačskou pušku s tlumičem a dalekohledem. Stalo se tak necelých 300 metrů od místa, kde se měl za krátkou dobu objevit velitel mezinárodních mírových jednotek S-FOR v Bosně a Hercegovině americký generál John Sylvester.

Zadržený A. Kadrič patří, podle chorvatské agentury HINA, k mezinárodní zločinecké skupině, která operuje v Německu a Holandsku. Před třemi měsíci prý byl Kadrič lehce zraněn při přestřelce s ruskou mafií na severu Německa a odjel do Bosny a Hercegoviny, odkud pochází. Policie teď prošetřuje podezření, že byl najat na spáchání atentátu na velitele mezinárodních jednotek.

rse@rozhlas.cz

autor: Jan Urban
Spustit audio

Více z pořadu