Agrárník Dürich šel za Masarykem do exilu bourat Rakousko, v Rusku ale propadl lásce k caru a pravoslaví

31. červenec 2023

Největší audioportál na českém internetu

Ruský car Mikuláš II. a jeho rodina (1914) – všichni zavražděni v červenci 1918 po ruské revoluci | Foto: Profimedia
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Josef Dürich byl předsedou poslaneckého klubu českých agrárníků ve vídeňském říšském sněmu. Na jaře 1915 uposlechl Masarykova naléhání a jako jediný tehdy významný český politik za ním odešel do exilu „bourat Rakousko“.

Zpočátku se zdálo, že by mohl být mezi organizátory zahraniční akce nejvlivnější osobností, protože Masarykův předválečný politický kredit, který si přinesl do ciziny, nebyl velký. Dürich na sebe mohl strhnout vedení celé zahraniční akce.

Jenže v Rusku, kam byl vyslán Masarykem, aby zorganizoval legie, selhal. Dürich propadl lásce k caru a pravoslaví a zavlekl legie do politické závislosti na ruské vládě. Masaryk s Benešem ho odvolali. Barvitý příběh Josefa Düricha přiblíží v repríze pořadu z roku 2012 publicisté Pavel Hlavatý a Jan Sedmidubský.

Dokument najdete na webu do 31. srpna.

autoři: Pavel Hlavatý , Jan Sedmidubský

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.