Adam Černý: Tusk má pomoci smířit Macrona a Scholze

16. březen 2024

Při sousloví Výmarský trojúhelník si pamětníci vybaví takřka idylické časy před třiceti roky, kdy Francie a Německo hrávající motor Evropy přizvaly do partie Polsko. Největší ze zemí střední Evropy měla pomoci budovat vztahy do regionu, který se právě zbavil kurately Moskvy.

O důvod existence přišel Výmarský trojúhelník v minulých letech, kdy ve Varšavě vládla strana Práva a spravedlnosti řízená Jaroslawem Kaczynským, který viděl v Berlíně nepřítele a na tehdejšího šéfa opozice Donalda Tuska loni pokřikoval, že je německý agent.

Čtěte také

Z Donalda Tuska je nyní znovu premiér a s jeho příchodem se probudila myšlenka na Výmarský trojúhelník, jehož nová podoba ožívá na trojstranném summitu v Berlíně. Slabým místem jsou však současné nevalné vztahy mezi Francií a Německem i osobně mezi prezidentem Emmanuelem Macronem a kancléřem Olafem Scholzem. Nejpatrnější je to na přístupu k ruské agresi vůči Ukrajině.

Z Paříže zaznívají čím dál silnější varování, že nelze dopustit výhru Ruska, což z Elysejského paláce v předvečer berlínské schůzky vyostřilo varování, že o bezpečnosti Francie a dalších zemí se hraje na Ukrajině a že po jejím pádu by Evropa ztratila jakoukoli důvěryhodnost. Odtud i Macronova slova, že nelze vyloučit ani přítomnost vojáků z členských zemí NATO na ukrajinské půdě.

Čtěte také

Německý kancléř je i z historických ohledů ve vyjadřování mnohem obezřetnější a na výtky odpovídá, že čísla mluví v jeho prospěch, protože dodávky na Ukrajinu, ať přímé či nepřímé, jsou co do objemu násobně vyšší než ty francouzské.

Za těchto okolností je úloha Donalda Tuska nesnadná, přestože z doby, kdy předsedal unijním summitům, má dostatek zkušeností s řešením krkolomných situací. Vyhlídky na oživení Výmarského trojúhelníku jsou proto spíše opatrné.

Otálení může situaci jen zhoršovat

Výsledkem může být jen shoda na další podpoře Ukrajiny, aniž by se například podařilo rozlousknout otázku, jak tuto pomoc navýšit v případě, že přinejmenším do listopadových prezidentských voleb zůstane americký podíl zablokovaný či omezený a že v případě výhry Donalda Trumpa by se tento stav nezměnil.

Čtěte také

Řešením by mohlo být přejít od dodávek, které jsou sice koordinované, ale pořád na dvoustranné úrovni, na skutečně společný evropský postup.

Francouzský prezident v této souvislosti zmínil možnost financování prostřednictvím půjčky garantované Evropskou unií podobně, jako tomu bylo při nákupech zdravotnického materiálu za covidové pandemie.

Adam Černý

O něčem takovém nechtějí v Berlíně při vědomí, jak velký podíl garancí by připadal na Německo, ani slyšet. Je tu sice naděje, že v minulých dvou letech, od počátku otevřené ruské agrese, nejrůznější výhrady postupně padaly. Proti ní však stojí holý fakt, že každým dnem, kdy se bude s navýšením pomoci napadené Ukrajině otálet, se její situace může jen zhoršovat.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

autor: Adam Černý
Spustit audio