Adam Černý: Salvinimu „zmehlo“ – protentokrát

30. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Matteo Salvini, šéf strany Liga severu

Kdyby Matteo Salvini nebýval obhájcem zájmů severní Itálie, ale východních Čech, po nejnovější zkušenosti by se mu hodilo pozapomenuté sloveso „zmehnout“.

To lze tu a tam ještě zaslechnout ve frázi „už mu zmehlo“ vyjadřující situaci, kdy někdo měl úspěch už už na dosah, než mu obratem unikl.

Čtěte také

Stejně tak by se na poslední eskapádu italského vicepremiéra a ministra vnitra hodilo mnohem známější rčení „kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“. Matteo Salvini totiž letní prázdniny trávil permanentní kontaktní kampaní mezi voliči, kterou korunoval vypovězením důvěry koaliční vládě, v níž sám seděl, po čemž měly následovat předčasné volby, které by jej vynesly do úřadu premiéra.

V politice se však vyplatí počítat nejen hlasy své, ale někdy hlavně těch ostatních. Na tuto zkušenost doplatil právě vůdce strany Liga, které průzkumy veřejného mínění věštily více než 35 procent podpory.

Ty by se v italském volebním systému bonifikujícím vítěze mandáty navíc měly přetavit v tak silnou pozici, že by Salvinimu stěhování do Palazzo Chigi, kde sídlí předsedové vlád, nemělo uniknout. Stěhováky však nebylo nutné volat, protože místo, aby Italové na podzim hlasováním rozhodli o nové vládě, dali se dohromady dva největší sokové Ligy, jednak součást dosavadní koalice, Hnutí pěti hvězd, jednak nyní opoziční levicová Demokratická strana.

Předčasné volby

Oba se sice upřímně nesnášeli především proto, že míří na podobné skupiny voličů, ale i tuto averzi stačila přebít chuť odstavit Salviniho, zvláště když jim on sám ke své škodě naservíroval nečekanou příležitost.

Čtěte také

Šéfovi Ligy tak, jak už bylo řečeno, zmehlo, a v Evropě se leckomu ulevilo, protože jestli eurozóna něco potřebuje co nejméně, tak jsou to jakékoli otřesy v její třetí největší ekonomice a ve státě zatíženém dluhem ve výši 130 procent hrubého národního důchodu.

Ustavení nové koalice, kterou ještě musí schválit členská základna hvězdářů v elektronickém referendu, nyní bez výrazně euroskeptického Salviniho, který si i pohrával s myšlenkou odchodu od eura, a navíc v čele se staronovým a všeobecně respektovaným Giuseppem Contem může finanční a akciové trhy na čas uklidnit.

Nemusí to však být nadlouho. Končící spojenectví Ligy a Hnutí pěti hvězd rozervalo vnitřní pnutí dané jejich odlišnou politickou orientací a dynamikou průzkumů veřejného mínění, ve kterých ligisté stoupali stejně rychle, jako se naopak hvězdáři propadali.

Adam Černý

To se může týkat napříště i právě se formující koalice Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany. Proto se dá říci, že pokud se v Itálii letos na podzim nebudou konat předčasné volby, tak to ještě neznamená, že na ně nemůže dojít třebas už napřesrok.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

autor: Adam Černý
Spustit audio