50 let od abdikace dělnického prezidenta Novotného. Kritizovali ho komunisti i veřejnost
28. ledna 1975 zemřel na srdeční infarkt třetí takzvaný dělnický prezident Československa Antonín Novotný. Jeho pohřeb zůstal ale takřka bez povšimnutí. Do čela státu byl zvolený v listopadu 1957, po úmrtí Antonína Zápotockého. V době jeho funkčního období byla v roce 1960 z jeho popudu přijata Ústava vyhlašující socialismus, a která změnila i název státu na Československá socialistická republika.
Čtěte také
Vzápětí se země začala potýkat s ekonomickými problémy způsobenými komunistickým hospodařením a Novotný proto umožnil proces liberalizace v kulturní i ekonomické sféře, která předznamenala takzvané pražské jaro 1968.
Pod tlakem kritiky jak z komunistické strany, tak od veřejnosti 22. března 1968, tedy před 50 lety, abdikoval.
Léta prezidentování Antonína Novotného připomínáme v pořadu Pavla Hlavatého z roku 2011. Na webu poslouchejte až do 24. února 2023.
Související
-
Dva kohouti na malém smetišti. Oblíbený Rudolf Barák a mistr machinací Antonín Novotný
Zvěrstva let 50. let jsou v roce 1962 jen velmi nedávnou minulostí a uvolněnější část let 60. je teprve přede dveřmi. A právě tehdy dochází k zatčení Rudolfa Baráka.
-
Rok 1975: Umírá Antonín Novotný. Jeho pohřeb zůstal takřka bez povšimnutí
Ve středu 29. 1. 1975 si mohli čtenáři Rudého práva přečíst kratičkou zprávu s titulkem „Zemřel soudruh Antonín Novotný“. Řada z nich byla možná překvapena, že ještě žil.
-
„Krásný Tony“ Antonín Novotný byl opravdu lidovým prezidentem...
„Prokristapána, soudruzi, dyť už nám vylezla jedna kráva na pomalu dvacet tisíc korun!“ rozhořčoval se v prosinci 1957 prezident Antonín Novotný v Plzni nad příliš ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka