3D tiskárna vytiskne dům
Tisk celých domů z betonu je v principu možná jednodušší než tisk malých a na přesnost náročných strojírenských výrobků. S malým domkem si tiskárna poradí za 20 hodin.
Tým Profesor Behrokh Khoshnevis, který pracuje na Jihokarolínské univerzitě, přišel s komplexním nápadem, jak by bylo možné svěřit stavbu celých domů automatickým a programovatelným strojům, v zásadě velmi podobným současným 3D tiskárnám. Dnešní 3D tiskárny už zvládají menší strojírenské výrobky z plastu a kovů, třeba křídla letadel, ale umějí pracovat i se stavebními hmotami.
Tisková hlavice této „tiskárny domů“ by podobně jako stolní 3D tiskárna jemně nanášela jednu vrstvu betonové směsi po druhé. V plánu se ovšem počítá s tím, že v budovaném domě by zároveň vytvářela strukturu potrubí, elektroinstalací a dalších sítí. Hlavice by jezdila v prostoru domu pomocí systému vodorovných a svislých kolejnic a celý stroj, který v návrhu vypadá jako jeřáb o něco vyšší než samotný dům, by mohl v podstatě tisknout jeden dům za druhým. Ve smělých plánech by prý podle předem připraveného programu mohl tisknout ve velkém celé čtvrti domů.
Profesor Khoshnevis předpokládá, že tato jeřábová tiskárna by mohla narychlo tisknout nejen nouzové příbytky, ale i levnější nájemní domy a ovšem i domy luxusní. Pro tuto metodu se začal používat termín Contour Crafting a byla by ideální i pro automatizovanou stavbu příbytků na Měsíci či na Marsu. Tam by mohly být základem stavební směsi místní suroviny, např. měsíční regolit.
-----
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.