Ztracený svět extremofilů

3. březen 2009

V amerických Velkých jezerech (Great Lakes) se nachází ztracený svět, který bychom čekali spíše v oceánech.

V roce 2001 vědci s pomocí sonaru hledali v jezerech lodní vraky. Zjistili, že pouhých 20 metrů pod hladinou se na některých místech nacházejí prohlubně, ve kterých má voda zcela jiné složení, než ve zbytku jezera. Především je chudá na kyslík a bohatá na síru. Je také daleko kyselejší, obsahuje více chloridů a naopak méně organického uhlíku. Prohlubně vznikly v místech, kde voda rozpustila pravěké sedimenty, a uvolnila tak materiál starý až 400 milionů let. Biologii těchto prazvláštních míst nyní studují odborníci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Potopený vrak lodi SS Thistlegorm

V prohlubních našli společenství extremofilů - tedy mikroorganismů, které si libují v extrémních podmínkách. Jedny z nich představují sinice, které vytvářejí purpurově zbarvené povlaky a v procesu fotosyntézy namísto kyslíku využívají síru. Ke svému překvapení vědci zjistili, že jsou příbuzné sinicím, které v Antarktidě obývají moře ukryté pod několikametrovou vrstvou ledu. Některé jezerní sinice se také podobají sinicím žijícím v blízkosti hlubokomořských hydrotermálních komínů, které chrlí oblaka sulfidů. Jakým způsobem tyto sinice osídlily prohlubně v jezerech, antarktická moře a hloubky oceánů, podle článku na stránkách New Scientist zatím není jasné.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.