Ztracený a nalezený trpasličí primát
Horské pralesy indonéského ostrova Sulawesi - známého také jako Celebes - podle odborníků skrývají ještě nejedno zoologické překvapení. Důkazem je objev nártounů drobných, které živé nikdo neviděl více jak 70 let a mnozí odborníci je už pokládali za vyhynulé.
Nártouni jsou malí noční primáti, kteří své jméno dostali podle velice dlouhých nártů. Mimo to se vyznačují obrovskýma očima a dlouhými prsty zakončenými paličkovitými polštářky. Neobvyklá je také jejich schopnost otočit hlavu téměř o 360 stupňů, což bychom čekali spíše u sov, než u primátů. Nártouni žili na Zemi už ve třetihorách a podle paleontologů se od té doby nijak zvláště nezměnili. Dnes jejich pět známých druhů obývá indonéské ostrovy, kde v korunách stromů ve skocích lapají hmyz.
Druhem nártouna, nad kterým se dlouho vznášel otazník, je jako myš velký a méně než 60 gramů vážící nártoun drobný (Tarsius pumilus) z horských lesů ostrova Sulawesi. Dva exempláře byly v roce 1916 a 1930 uloveny do muzejních sbírek a to bylo na dlouhou dobu naposled, kdy příslušníky tohoto druhu někdo viděl živé. Někteří zoologové proto nártouny drobné začali pokládat za vyhynulé. To se změnilo až v roce 2000, kdy byl jeden z nich mrtvý nalezen v pasti na krysy.
Následně se do oblasti vypravilo několik expedic s jediným cílem: odchytit živého nártouna drobného. Prvním úspěšným byl až tým vedený biology z Texaské A&M univerzity, který letos odchytil dva samce a jednu samičku. Místem odchytu byl mlžný horský les v Národním parku Lore Lindu v centrálním Sulawesi. Všichni polapení nártouni dostali obojky pro rádiové sledování a byli vypuštěni zpět do pralesa. Vědci předpokládají, že jim pomohou získat jinak prakticky nedostupné informace o ekologii primátů, které živé nikdo neviděl více jak 70 let.
Mezi otázky, které je zvláště zajímají, patří komunikace nártounů. Na rozdíl od jiných primátů si totiž nártouni drobní svá teritoria neoznačují ani pachem, ani slyšitelným voláním. Zoologové spekulují, že možná využívají frekvence, které lidské ucho neslyší, ale které velice dobře pronikají kakofonií zvuků deštného pralesa.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.