Zpovědník vrahů. Vzpomínky psychologa a znalce Slavomila Hubálka, který mluvil s mordýři i estébáky

12. srpen 2024

„Jsem povoláním psycholog a můj život se už léta proplétá s osudy vrahů. Dlouho jsem netušil, že to jednou bude patřit k mé práci,“ přiznává ve své autobiografii Slavomil Hubálek, významný český psycholog a soudní znalec. „Vrahové pozvolna prostoupili můj život. S určitým cynismem lze říct, že rozmach toho nejhrubšího násilí kopíroval v naší zemi dobu, kdy docházelo k největším majetkovým přesunům.“ 

Zpovědník vrahů, jak se přezdívalo Slavomilu Hubálkovi (1947–2013), pracoval na mnoha mediálně známých trestních kauzách jako znalec nebo psycholog. Začínal s léčbou sexuálních deviantů a krátce se angažoval v politice. 

Čte: Ladislav Frej
Připravil: Ivan Němec
Napsal: Slavomil Hubálek
Dramaturgie: Olga Jeřábková
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v brněnském studiu v roce 2013.

Nejznámější se ale stal jako soudní znalec. Vypracoval například posudek v kauze manželů Stodolových nebo v kauze heparinového vraha Petra Zelenky. Zabýval se případem takzvaných vlčích dětí, dvou chlapců, které jejich rodiče vychovávali v naprosté izolaci.  

Nikdo jiný ve své době nestrávil tolik hodin tváří v tvář vrahům, kterých poznal ve své praxi víc než sto. „Vůči lidem, jež vyšetřuji, neprožívám negativní emoce, byť spáchali cokoli, a snažím se pochopit, proč tak nesmyslně lžou,“ řekl jednou o práci soudního znalce.  

Hubálek zemřel náhle v roce 2013. Krátce předtím mu vyšla autobiografie Zpovědník vrahů.

Slavomil Hubálek mluví o případu takzvaných vlčích dětí

Ve svém vyprávění se vrací jak do dětství, tak do studentských let a do období povinné vojenské služby. V další části, kterou uslyšíte jako druhou kapitolu Radioknihy, Hubálek vzpomíná na začátky práce se sexuálními devianty. 

Následně se Hubálek dostává do roku 1989, jenž dal nový impulz i jeho profesní dráze. Připomíná tehdejší svévolné zacházení se státním majetkem a to, jak to celé souviselo s narůstajícími vraždami zbohatlíků. Jako mluvčí ministra zdravotnictví mohl nahlédnout i do způsobu práce Státní bezpečnosti. 

„Vrahové pozvolna prostoupili můj život. S určitým cynismem lze říct, že rozmach toho nejhrubšího násilí kopíroval v naší zemi dobu, kdy docházelo k největším majetkovým přesunům,“ popsal.

Poté se Hubálek soustředil na kariéru soudního znalce a spolupracoval s kriminalisty. A také začal poskytovat psychologické poradenství. 

autor: Olga Jeřábková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.