Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře. Vidět bude i polární záře
Na Zemi má v pátek dorazit silná magnetická bouře ze Slunce, upozorňují předpovědi vědců amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru. Podle vědců může vypadávat spojení se satelitní navigací. Výpadky mohou postihnout také některé druhy radiových spojení nebo zbrzdit satelity na nejnižších oběžných drahách. A na obloze může být dokonce vidět polární záře i v místech, kde běžně k vidění není.
Sluneční bouře se podle vědců dá předpovídat jen několik dní dopředu, a to podle pozorování slunečních erupcí.
Čtěte také
Záření z erupce k nám doletí za několik minut, proudy částic, resp. geomagnetická bouře, jsou pomalejší a trvá jim to někdy i několik dní. Jsou ale různě rychlé a jedna může dohonit druhou. Podle vědců se to těžko předpovídá, proto tomu říkají vesmírné počasí.
Když částice ze Slunce dorazí k Zemi, jsou elektricky nabité a mohou působit na zemské magnetické pole – podle toho, jak rychle a pod jakým úhlem se přiblíží.
Měnící se magnetické pole může rušit spojení a také elektromagnetickou indukcí vyvolat elektrické proudy i tam, kde bychom to nečekali.
Víc si poslechněte v rozhovoru Lukáše Matošky a Heleny Berkové.
Související
-
Polární záře závisí na aktivitě Slunce. Její maximum čekáme v roce 2025, takže se máme na co těšit
Zastavíme se na hvězdárně v Hradci Králové, která byla na kopci Svatého Jana postavená po pražském Petříně a Českých Budějovicích jako třetí hvězdárna u nás.
-
Vědci se chystají obarvit oblohu. Chtějí zjistit, jak vzniká...
Amatérským pozorovatelům z jižní Kanady se ve spolupráci s vědci z NASA podařilo objevit nový druh polární záře. Purpurový pruh objevující se na obloze společně s b...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka