Zeman je nejúspěšnější český politik. Od začátku kariéry se touží zapsat do dějin, míní politolog

3. listopad 2017

Prezident Miloš Zeman se chystá na další jednání o povolebním uspořádání a připravuje se na lednové volby hlavy státu, ve kterých patří k hlavním favoritům. Svým působením rozděluje veřejnost, i jeho odpůrci musejí uznat, že českou politiku ovlivňuje už od listopadu 1989. „Je člověkem, který chce v životě něco dokázat. Od začátku se profiloval jako někdo, kdo se zapíše do českých dějin,“ říká politolog Lubomír Kopeček, autor knihy Miloš Zeman: Příběh talentovaného pragmatika.

V ní Kopeček připomíná, že Zeman počátkem 90. let vystupoval v kabaretních představeních divadla Semafor, kde působil jako plamenný i zábavný řečník. „Dodnes působí jako bavič, což je pro část jeho voličů atraktivní. Nedávno třeba politické strany přirovnával ke slepicím. Jeho slavné bonmoty mu vždycky sloužily k politickému zviditelnění. Na tom ale není nic špatného.“


Když vycítí vlnu ve společnosti, třeba nyní proti Evropské unii, přizpůsobí se jí. Stále tvrdí, že je pro členství a přijetí eura, ale zároveň navrhuje referendum.Lubomír Kopeček

Zemana považuje za zdatného rétora, ovšem připouští i stinné stránky tohoto nadání. „Občas se rozvášní takovým způsobem, že přestane brát ohled na realitu. Například kauza Peroutka, ale uřekl se i dříve. A někdy se to velmi špatně žehlí,“ připomíná politolog Masarykovy univerzity v Brně.

Řečnické umění Zemanovi podle Kopečka umožnuje veřejnosti snáze vysvětlit změny názoru. „Český volič často žije okamžikem. Když najde někoho přesvědčivého, s kým může souznít, moc neřeší, co ten člověk hlásal několik let zpátky,“ podotýká.

Věčný rival i spojenec

Miloš Zeman jako předseda ČSSD cílil na lidi, kteří nevydělali na kuponové privatizaci. Proto přišel se slogany, že zatočí s tuneláři a půjde po krku vládě Václava Klause. Právě vývoj vztahů obou politiků považuje Kopeček za zajímavý.

Inaugurace nového prezidenta. Václav Klaus sleduje inauguraci Miloše Zemana

„V době před rokem 1989 se vzájemně neuznávali, Klaus se na Zemana díval s despektem. Poté se z nich stali velcí konkurenti, a to až do Sarajevského atentátu v roce 1997, kdy Klaus skončil jako premiér. Zeman udělal velmi chytrý tah, když otce tunelářů, jak ho dříve nazýval, označil za kvalitního oponenta,“ domnívá se politolog.

Podle něj by se nebýt toho Zeman nestal premiérem, protože opoziční smlouva stála na dohodě s Klausem. V roce 2003 se pak oba politici utkali v prezidentské volbě, Zemana v ní ale nepodpořili ani všichni sociálnědemokratičtí zákonodárci.


Někdy kolem roku 1993 se z radikálního intelektuála stal radikální plebejec, který vedl sociální demokracii. Má ten protiintelektuálský apel, na který spousta lidí slyší, a získává tak politické body.Lubomír Kopeček

Nejúspěšnější český politik

„Když pak po deseti letech uspěl v přímé volbě, nepochybně to bral jako velkou satisfakci. V parlamentní volbě by se prezidentem nikdy nestal,“ soudí Kopeček. Připomíná také, že Zeman svým vlivem pomohl ke Klausovu znovuzvolení v roce 2008 a o pět let později zase Klaus veřejně podpořil Zemana.

Z hlediska zastávaných funkcí se tak Zeman Klausovi vyrovnal, byl předsedou Sněmovny, vlády i prezidentem. „Klausův obraz ale zničila jeho amnestie v závěru jeho prezidentského působení. Miloš Zeman zatím nic tak dramaticky chybného neudělal. Je otázka, jak dopadne v prezidentské volbě, ale v tuto chvíli je z hlediska exekutivy nejúspěšnější český politik,“ uzavírá Kopeček.

Proč někdejší protikomunistický intelektuál chválí čínské komunisty? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio