Zeleň v rozpáleném městě nic nenahradí. Ochlazuje klima i příznivě působí na psychiku

7. srpen 2018

Výzkumy ukazují, že zeleň na střechách domů pomáhá v létě ochladit rozpálená města. Energii ze slunečního záření využijí rostliny a většina srážek neodteče, ale odpařuje se z rostlin do ovzduší, čímž ochlazuje klima. Zelené střechy mají ve městech stejnou roli jako trávníky nebo stromy, tedy brání vzniku tzv. tepelných ostrovů.

„Tepelný ostrov je území, kde se koncentruje teplota uvnitř města a dosahuje poměrně vysokých teplot kvůli materiálům na střechách, chodících a ulicích,“ uvedl v Magazínu Leonardo Michal Pondělíček z Vysoké školy regionálního rozvoje.

Zásadní roli v takových podmínkách mají právě ostrovy zeleně. „Ve městech s vysokým poměrem rozptýlené zeleně v ulicích ve dvorcích a jinde se tepelné ostrovy se netvoří tak rychle, pokud vůbec.“

Zeleň je schopná absorbovat srážkovou vodu a dlouhodobě udržuje teplotu, zejména pod stromy, kde chodí a žijí lidé... Nahradit ji nějakým umělým materiálem je téměř nemožné. Materiál s tolika pozitivními efekty, jaké má zeleň v městské prostředí, ještě dlouho vyroben nebude.
Michal Pondělíček

„Nejvhodnější je rozptýlená zeleň ulic, dvorků a parků, která je zapojena, tedy stromy aspoň 30 let staré a jejich koruny jsou propojeny, tedy se pod nimi může vytvořit mikroklima.“

Navíc také rostliny příznivě ovlivňují psychiku. „A to nám žádná nanohmota nezajistí,“ dodal expert.

„Velmi dobré jsou i zahrádky ve dvorech, samozřejmě různé formy zelených teras nebo vodní prvky ve vnitroblocích.“

Zdrojem tepla jsou ale i klimatizace. „Je potřeba zajistit, abychom jednak nepřetížili síť, což je problém celé Evropy. Je otázka, jak dlouho bude ve velkých městech kapacita stačit, protože spotřeba elektřiny neustále stoupá.“

Když je městské klima suché a vroucí, tak je důležité, abyste měli odkud větrat. Je-li vnitroblok studený a vlhký, protože tam je nějaká zeleň, tak po větrání bude klima v bytě lepší.
Michal Pondělíček

Dalším úkolem do budoucna je vymyslet, jak klimatizovat budovy, ale neoteplovat tak to, co je venku. „Vyžaduje to nějaký vynález, který vyřeší, jak uložit tepelnou energii.“

„Stačí mít systém záclon, využívat průvanu z chladného místa do teplého, bazénky s rostlinami pro osvěžení mikroklimatu a nemuselo by se tolik klimatizovat. To vše jsou pozitivní věci, které ušetří energii a zvýší komfort lidí uvnitř budov,“ poradil Michal Pondělíček.

autoři: Veronika Paroulková , oci
Spustit audio

Související