Zděděná inteligence?

Vědci zjistili, že integrita myelinové pochvy je v mnoha klíčových oblastech mozku určena geneticky

Nová metoda skenování mozku ukázala, že naše inteligence je silně ovlivněna tím, jak kvalitní máme výběžky nervových buněk.

Jediný obrázek prý vydá za tisíc slov, ale dokáže říci také něco o tom, jak je člověk inteligentní? Podle výzkumníků z Kalifornské univerzity v Los Angeles ano. Vědci využili nový typ scanneru označovaný jako HARDI (high-angular resolution diffusion imaging), který pořizuje snímky mozku s daleko větším rozlišením než standardní magnetická resonance (MRI). Výsledky své studie dokázali, že inteligence je silně ovlivněna kvalitou axonů - dlouhých výběžků nervových buněk, po kterých se šíří nervové vzruchy.

Čím je signalizace rychlejší, tím rychleji dokáže mozek zpracovávat informace. Na rychlost přenosu má přitom největší vliv vrstva proteinů a lipidů, která izoluje axon a které se říká myelinová pochva. Čím je silnější, tím rychleji se šíří nervový vzruch šíří podél axonu. Studií 23 párů jednovaječných i dvouvaječných dvojčat vědci zjistili, že integrita myelinové pochvy je v mnoha klíčových oblastech mozku určena geneticky. To znamená, že inteligence je zřejmě dědičností ovlivněna více, než jsme dosud předpokládali.

Výsledky studie popisuje článek v Journal of Neuroscience.