Zbavíme se říční slepoty?

23. červenec 2009

Během posledních dvou dekád v Africe dramaticky poklesl výskyt říční slepoty.

V tropických zemích je častou příčinou ztráty zraku takzvaná říční slepota. Nemoc způsobují hlístice Onchocerca volvulus, které přenášejí několik druhů muchniček z rodu Simulium. Dospělé hlístice se množí v lidském těle. Larvy - takzvané mikrofilárie - mohou pronikat do oka a vyvolat intenzivní zánět, který často vede k trvalé slepotě. V roce 1987 se do některých afrických zemí začal dovážet lék ivermectin, který paralyzuje a zabíjí mikrofilárie a snižuje plodnost dospělých jedinců. Dokáže tak zabránit ztrátě zraku a dalším symptomům choroby, a jak se ukázalo nyní, účinně brání i šíření hlístic.

Tým výzkumníků sledoval současný výskyt hlístic ve třech oblastech Mali a Senegalu, kde se ivermectin užívá posledních 15 ž 17 let. Výsledky studie ukazují, že ve sledovaných oblastech je hlísticemi Onchocerca volvulus infikováno méně než 1 % lidí. Ještě nižší byl počet muchniček, které hlístice přenášely a který byl menší než 0,05 %. Vědci proto začínají doufat, že nad říční slepotou získávají převahu. Zatím nehovoří o eradikaci, tedy úplném vymýcení nemoci z celého světa, ale podle článku na stránkách Science NOW předpokládají, že v Africe budou moct značně zmenšit území jejího výskytu.

autor: Martina Otčenášková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.