Vyzyvatelé: Studenti se ve znalostech vyrovnali pedagogům univerzit

29. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Havelka

Český rozhlas Plus odvysílal v průběhu letního akademického semestru deset dílů vědomostní soutěže mezi studenty a jejich pedagogy nazvané Vyzyvatelé. Dvojice studentů se v každém dílu pokoušely získat vědomostní převahu nad svým vyučujícím, a to jak ve všeobecných znalostech, tak i ve svém studijním oboru. Studentům se podařilo zvítězit v pěti případech, pětkrát zvítězili i pedagogové. Skóre Vyzyvatelů tak zůstává nerozhodné.

„Překvapilo mě, že soutěžící často znali odpovědi na těžké otázky a v jednoduchých propadli,“ říká dramaturg pořadu Ivan Rössler. „Například v jednom z prvních dílů neomylně poznali zvukovou ukázka hlasu Masaryka, ale když se moderátor zeptal i na křestní jméno, odpověděli chybně Jan namísto T. G. To mě při přípravě otázek ani ve snu nenapadlo.“

Studenti si vedli nejlépe v Plzni, protože vyhráli obě svá soutěžní kola, naopak pedagogové byli nejúspěšnější s dvojí výhrou v Olomouci.

„Soutěže jsme natáčeli přímo na univerzitách nebo ve studentských klubech poblíž univerzit. Ve všech městech přišlo úžasné povzbuzující publikum, jen jsem měl pocit, že pokaždé všichni trochu hlasitěji tleskali profesorům,“ poznamenává s úsměvem moderátor Vyzyvatelů Jiří Havelka.


Díky soutěži jsem se dozvěděl i řadu nových věcí a věřím, že i posluchači. Například už do smrti nezapomenu, že drabble je povídka přesně o sto slovech.Jiří Havelka

Sám se řadí mezi pedagogy, protože je vedoucím Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Přijal by on sám výzvu studentů? „Hodně jsem o tom přemýšlel, prakticky každý díl. Asi bych šel a asi bych potom možná ve škole skončil,“ odpovídá Havelka.

Všech deset dílů Vyzyvatelů bylo natočeno nejen ve zvukové podobě, ale i jako video. Záznamy jsou dostupné na YouTube nebo na webové stránce www.vyzyvatele.cz. Na tomto webu jsou i interaktivní kvízy sestavené ze soutěžních otázek. Kdokoli si tak může vyzkoušet, jak by ve vědomostním akademickém klání dopadl.

Výsledné skóre jednotlivých kol Vyzyvatelů:

Skóre Vyzyvatelů
autor: pez
Spustit audio

Více z pořadu