Vytrvalost justičního čekatele
Možná až u Ústavního soudu skončí spor, který vede s hlavou státu justiční čekatel Petr Langer. Václav Klaus zatím vytrvale odmítá jeho jmenování. Přitom Nejvyšší správní soud potvrdil, že prezident republiky sice nemusí jmenovat soudce navržené ministerstvem spravedlnosti, ale musí svůj krok řádně zdůvodnit.
To se však v některých případech nestalo, byť odmítnutí jmenování bylo spojováno s nízkým věkem justičních čekatelů. V době, kdy měli obléknout soudcovský talár, jim ještě nebylo třicet let. Václav Klaus zastává názor, že takovíto lidé jsou na výkon tak významné funkce příliš mladí a nevyzrálí. Hlava státu však v tomto pojetí naráží na stanovisko soudu. Podle něj může být důvodem pro to, aby prezident navrženého kandidáta do funkce soudce nejmenoval, pouze nesplnění zákonných důvodů. A dosud všichni ministerstvem spravedlnosti navržení soudci tyto důvody splňovali. Úspěšně prošli jak potřebnou čekatelskou praxí, tak složili i zkoušky.
Hrad zatím zastával názor, že prezident republiky může soudce jmenovat či nejmenovat zcela podle vlastního uvážení. V tomto pojetí by pak hlava státu nemusela své rozhodnutí vůbec nijak zdůvodňovat. Nejmenování některých soudních čekatelů okomentoval v minulosti Nejvyšší správní soud jako zcela bezprecedentní vybočení ze zvyklostí při jmenování soudců v našich novodobých podmínkách demokratického a právního státu. V této souvislosti je zajímavé, že ministerstvo spravedlnosti některé z odmítnutých čekatelů navrhlo znovu ke jmenování později a prezident nakonec většinou těmto návrhům vyhověl. Problém však měli ti, kteří se do sporu s hlavou státu pustili soudní cestou. Většina z nich dané žaloby postupně stáhla a nakonec soudci byla jmenována.
Naopak Petr Langer vytrval a přes několik příznivých verdiktů se soudcem zatím nestal. Přitom v době, kdy skládal justiční zkoušky, dosáhl jednoho z nejlepších výsledků ze všech zúčastněných. Vývoj tohoto případu vyvolává dojem, že jde o jakýsi prestižní souboj, kdy chce hlava státu dokázat, že pouze na ní záleží, kdo se soudcem stane a kdo nikoli. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se postaví k nejnovějšímu soudnímu verdiktu. Nebylo by překvapením, kdyby celý spor pokračoval podáním ústavní stížnosti. Pokud by k tomu došlo, bylo by to dobře. Nejvyšší soudní autorita v zemi, tedy Ústavní soud, by pak mohla rozhodnout o tom, zda je výkon funkce prezidenta republiky nadřazen nad zákony a zda nepodléhá kontrole soudů.
O tom se dá dlouho polemizovat, podobně jako o tom, kdo a kdy by měl obléct talár soudců. Například je sporné, zda se kvalifikace soudců výrazně mění s přibývajícím věkem a kde leží hranice, odkdy už jsou pro výkon takovéto funkce dostatečně vyspělí. Je to třicet let, čtyřicet nebo až padesát? Jednoznačná odpověď neexistuje. Tím spíš, že i mladý člověk může kvůli nejrůznějším životním okolnostem nasbírat někdy i za pětadvacet let života více zásadních podnětů a projít několika osudovými zkouškami, než někdo za celý dlouhý život. Navíc na jednotlivých soudech by se určitě našla celá řada mladých soudců, kteří jsou ochotni a schopni hledat a nacházet ve svých rozsudcích spravedlnost.
Stejně tak by se našla celá řada soudců nad padesát, kteří na svoji funkci očividně nestačí. A někdy i kvůli svým osobním zkušenostem. Tedy kvůli svému působení v talárech za komunistického režimu a kvůli určitému zkostnatělému myšlení. Proto se stahují za hradbu procesních předpisů a s jejich pomocí přesouvají odpovědnost za jednoznačné rozhodnutí na někoho jiného. Samozřejmě tyto typy soudců se najdou i mezi mladou generací a naopak celá řada zkušených soudců rozhoduje s citem pro spravedlnost a v přiměřené době.
Pro příliv mladých tváří do talárů se najdou i další argumenty. Například řada případů nese pečeť moderní doby. Takže v této oblasti není zasloužilým soudcům jejich zkušenost moc platná. Řeč je o případech týkajících se světa informačních technologií. Samozřejmě dalo by se polemizovat i o zatíženosti totalitní minulostí, o jazykové vybavenosti, o ochotě dále se vzdělávat a podobně.
To vše pouze potvrzuje názor, že brát za hlavní kritérium věk, není úplně nejšťastnější. Stejně jako snaha nejrůznějším způsobem zpochybňovat či ignorovat verdikt soudu.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.