Vysoké školy bojují o vyšší rozpočet. Krajní možnost je nezahájit výuku, říká předseda Rady vysokých škol

14. červenec 2017
Jakub Fischer

Vysoké školy zásadně nesouhlasí s tím, jaké peníze by měly dostat podle návrhu rozpočtu na příští rok. Pokud nedostanou alespoň několik miliard navíc, mohou být podle odborářů podzimní měsíce „opravdu horké". Přestože zbývá ještě několik týdnů na jednání, objevují se pochybnosti, že podzimní semestr začne v řádném termínu. „Nechceme nikomu vyhrožovat,” říká předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer, který je hostem Interview Plus.

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima řekl, že vysoké školy by měly oproti návrhu rozpočtu dostat o 4,5 miliardy korun navíc. „Navýšení o 4,5 miliardy nám slíbila paní ministryně Valachová, opakovaně tuto částku uváděla. S touto částkou tak jdeme na jednání,” říká Fischer.

Předseda chápe kompromisy jako součást jednání, slíbenou částku ale považuje za opodstatněný požadavek. „Ať už jde o srovnání financování vysokých škol v čase, nebo vzhledem k situaci v zahraničí,” myslí si.

Čistá nula


Celý problém je v tom, že mzdy v soukromé sféře a platy ve veřejné sféře výrazně rostou, zatímco mzdy vysokoškolských učitelů nerostou.Jakub Fischer

Zvýšení rozpočtu pro vysoké školy na jaře schválila vláda, do rozpočtu se to ale nepromítlo. „Nevím, jak k tomu došlo. Nepředpokládám, že by na vině bylo ministerstvo školství, které nás opakovaně ujišťuje o tom, že naše požadavky podporuje,” tvrdí Fischer.

Výsledky jednání zatím nejsou žádné. „Máme k dispozici návrh rozpočtu, který má projednávat tripartita. O vzdělání tam není nic, o vysokoškolském vzdělávání taky ne. V tomto smyslu jsou ty výsledky čistá nula.”

„Pan předseda vlády nám občas napíše takový milý dopis o tom, jak nás podporuje a jak je vysokoškolské vzdělávání důležité. Ale například v posledním dopise, který zaslal předsedovi České konference rektorů, žádný konkrétní návrh na navýšení rozpočtu není.”

Ti kvalitní utíkají

Podle stávajícího návrhu rozpočtu má být ten pro vysoké školy přibližně 21 miliard korun. Proč nejde za tuto částku zajistit provoz, když v minulých letech za velmi obdobné částky školy fungovaly?

„Je potřeba pracovat velmi opatrně s pojem velmi obdobné částky. Když se podíváme například na krizové roky 2009 a 2010, kdy českou ekonomiku postihla silná recese, tak v nich byl rozpočet vysokých škol kolem 24 miliard. Jsme na tom o deset procent hůř, než v době ekonomické recese,” odpovídá Fischer.

Kateřina Valachová

„Jde o to, aby měl na vysokých školách kdo zajistit provoz. Celý problém je v tom, že mzdy v soukromé sféře a platy ve veřejné sféře výrazně rostou, zatímco mzdy vysokoškolských učitelů nerostou. Ti lidé prostě utíkají, první utečou ti kvalitní,” tvrdí předseda.

Nechceme nikomu vyhrožovat

Pokud jednání s politiky nepřinesou výsledek, existuje několik scénářů. „Počínaje různými studentskými happeningy a jinými akcemi, až po krajní možnost, což je nezahájit výuku v nadcházejícím akademickém roce,” říká Fischer.

„Vláda má předložit návrh rozpočtu na příští rok do 30. září. To je před volbami, takže se to určitě týká současné vlády,” podotýká host.

„Věříme, že ta jednání budou úspěšná. Nechceme nikomu vyhrožovat. Chceme, aby se vláda konečně postavila důstojným způsobem k financování vysokých škol.”

Jaké mají vysoké školy finanční rezervy? Nedochází k plýtvání? Do jaké míry mohou v Česku spoléhat vysoké školy na sponzorské dary? Poslechněte si celé Interview Plus ze záznamu.
autor:Jan Bumba