Vybuchly dvě supernovy v jediné galaxii

24. listopad 2006

Americká družice Swift našla druhou letošní supernovu v galaxii NGC 1316. Průměrně vybuchují ve velkých galaxiiích tři supernovy za sto let, proto je současný objev hned dvou supernov velkým překvapením.

K výbuchu supernovy může dojít dvěma způsoby - podle toho, jestli je vybuchující hvězda osamělá, nebo žije ve dvojici. Oba způsoby ale souvisí s hmotností vybuchující hvězdy. Existuje hranice, po jejímž překročení je výbuch neodvratný. Hvězdy mnohem těžší než naše Slunce se stávají supernovami a během této události dojde k obrovskému uvolnění energie a hmota původní hvězdy je rozmetána do okolního vesmíru.

K takové události dochází ve velkých galaxiích přibližně třikrát během století, u naší galaxie pak méně než jednou za sto let. Hlavním úkolem družice Swift je pozorování vesmírných záblesků záření gama. Kromě celé řady jiných objektů se družice zaměřila také na supernovy. V neobvykle veliké galaxii NGC 1316 objevila 19. června tohoto roku supernovu označenou jako SN 2006dd. Supernovy vydrží zářit i několik měsíců, a tak ještě nestačila úplně zeslábnout, když 5. listopadu družice Swift nalezla nedaleko ní supernovu další. Ta dostala označení SN 2006mr.

Je to skutečně ojedinělý úkaz. Dvě supernovy bok po boku v jedné galaxii se ještě nikdy pozorovat nepodařilo. Mohlo by se samozřejmě jednat o náhodu, ale v této galaxii už jde o čtvrtou supernovu zaznamenanou v období uplynulých 26 let. Tato četnost objevu činí z NGC 1316 nejproduktivnějšího výrobce supernov. Je to opravdu náhoda?

NGC 1316 je velmi hmotnou galaxií. Vědci zjistili, že tato eliptická galaxie se kdysi sloučila s jinou, spirální galaxií. Proto má dnes rekordní hmotnost, protože se v ní sečetly hmotnosti hvězd ze dvou jiných galaxií. Srážky galaxií nejsou zase tak ojedinělým jevem, je známo několik podobných příkladů. V každé galaxii je přibližně sto miliard hvězd, ale nemůžeme si představit, že by do sebe při srážce galaxií všechny hvězdy narazily. Vzdálenosti jsou mezi nimi příliš veliké. Ovšem mezihvězdný plyn a prach, který galaxie vyplňuje, pocítí srážku mnohem silněji. Na mnoha místech se zahustí a vznikají tak nové hvězdy.

Otázkou ale je, jestli to má vliv také na zvýšený počet supernov. Zajímavé je, že všechny čtyři supernovy v NGC 1316 jsou řazeny do typu, který nebyl dříve ve sloučených galaxiích pozorován. Vědci nyní zjišťují, zda je vysoký poměr supernov a jejich typ právě výsledkem spojení galaxií.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.