Vybuchly dvě supernovy v jediné galaxii
Americká družice Swift našla druhou letošní supernovu v galaxii NGC 1316. Průměrně vybuchují ve velkých galaxiiích tři supernovy za sto let, proto je současný objev hned dvou supernov velkým překvapením.
K výbuchu supernovy může dojít dvěma způsoby - podle toho, jestli je vybuchující hvězda osamělá, nebo žije ve dvojici. Oba způsoby ale souvisí s hmotností vybuchující hvězdy. Existuje hranice, po jejímž překročení je výbuch neodvratný. Hvězdy mnohem těžší než naše Slunce se stávají supernovami a během této události dojde k obrovskému uvolnění energie a hmota původní hvězdy je rozmetána do okolního vesmíru.
K takové události dochází ve velkých galaxiích přibližně třikrát během století, u naší galaxie pak méně než jednou za sto let. Hlavním úkolem družice Swift je pozorování vesmírných záblesků záření gama. Kromě celé řady jiných objektů se družice zaměřila také na supernovy. V neobvykle veliké galaxii NGC 1316 objevila 19. června tohoto roku supernovu označenou jako SN 2006dd. Supernovy vydrží zářit i několik měsíců, a tak ještě nestačila úplně zeslábnout, když 5. listopadu družice Swift nalezla nedaleko ní supernovu další. Ta dostala označení SN 2006mr.
Je to skutečně ojedinělý úkaz. Dvě supernovy bok po boku v jedné galaxii se ještě nikdy pozorovat nepodařilo. Mohlo by se samozřejmě jednat o náhodu, ale v této galaxii už jde o čtvrtou supernovu zaznamenanou v období uplynulých 26 let. Tato četnost objevu činí z NGC 1316 nejproduktivnějšího výrobce supernov. Je to opravdu náhoda?
NGC 1316 je velmi hmotnou galaxií. Vědci zjistili, že tato eliptická galaxie se kdysi sloučila s jinou, spirální galaxií. Proto má dnes rekordní hmotnost, protože se v ní sečetly hmotnosti hvězd ze dvou jiných galaxií. Srážky galaxií nejsou zase tak ojedinělým jevem, je známo několik podobných příkladů. V každé galaxii je přibližně sto miliard hvězd, ale nemůžeme si představit, že by do sebe při srážce galaxií všechny hvězdy narazily. Vzdálenosti jsou mezi nimi příliš veliké. Ovšem mezihvězdný plyn a prach, který galaxie vyplňuje, pocítí srážku mnohem silněji. Na mnoha místech se zahustí a vznikají tak nové hvězdy.
Otázkou ale je, jestli to má vliv také na zvýšený počet supernov. Zajímavé je, že všechny čtyři supernovy v NGC 1316 jsou řazeny do typu, který nebyl dříve ve sloučených galaxiích pozorován. Vědci nyní zjišťují, zda je vysoký poměr supernov a jejich typ právě výsledkem spojení galaxií.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.