Vosíci mají paměť na tváře
Blanokřídlý hmyz vosíci prokázal sociální paměť na takové úrovni, jakou by u hmyzu asi nikdo nečekal.
Vosíci Polistes fuscatus, kteří se na první pohled podobají vosám, patří k sociálním druhům hmyzu a jejich samičky bojují o to, která z nich v hnízdě zaujme místo královny. Při stanovování dominance sociálně žijících obratlovců představuje značnou výhodu schopnost zapamatovat si bývalé odpůrce a konkurenty. Biologové z Michiganské univerzity testovali teorii, že určitý druh této "paměti na tváře" se může vyskytovat také u vosíků.

Z předchozích studií věděli, že vosíci se navzájem rozeznávají podle barevné kresby na hlavě, která se u různých jedinců liší drobnými detaily. V novém experimentu zjišťovali, jestli samičky vosíků dokážou rozpoznat svou známou i po několika dnech, strávených bez její společnosti. V experimentu samičkám "představili" novou kolegyni a pak je ve skupinkách po deseti oddělili do zvláštních klecí. Známou samičku k nim vrátili až za týden. Zjistili, že samičky vosíků na ni reagují mnohem méně agresivně než na samičku, kterou nikdy v životě neviděly.
Podle článku na stránkách New Scientist výsledky experimentu dokazují, že hmyz jsme zatím silně podceňovali. Se svou sociální pamětí se totiž vosíci mohou směle vyrovnat některým obratlovcům, vybaveným nepoměrně větším mozkem.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.