Virtuální sněhové vločky

3. březen 2009

Sněhové vločky v jedné americké laboratoři vypadají, jako by právě spadly z nebe. Ve skutečnosti ale jde o klam, protože dokonale symetrické vločky s jemnými detaily vygeneroval počítač.

V přírodě vznikají vločky sněhu náhodným procesem, při kterém se kolem krystalizačního jádra - například zrnka prachu nebo bakterie - hromadí molekuly vody. V každé vločce jich najdeme asi trilion, tedy milion milionů milionů neboli 1018. Symetrická krása sněhových vloček pokoušela už Jana Keplera a další vědce 17. století k pokusům o jejich umělou výrobu. Nepovedlo se to ani jim, ani současným vědcům.

Prvním, kdo dokázal krystalizaci vloček simulovat, je David Griffeath z Wisconsinské univerzity. Spolu s kolegou Jankem Gravnerem z Kalifornské univerzity vytvořil počítačový model, který generuje virtuální sněhové vločky. Musí přitom zahrnout řadu faktorů jako například teplotu a vlhkost vzduchu. Práce na modelu této dvojici trvala čtyři roky, ale nyní si na obrazovce svých počítačů můžete kdykoli dopřát čerstvý sníh. Model má však i velmi praktický význam, protože může umožnit přesněji odhadovat, jak různé typy vloček v mracích ovlivňují procesy v atmosféře.

Podívejte se na prezentaci kouzelných virtuálních vloček.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.