Vánoce v roce 1945 rozhodně nebyly svátky hojnosti
První poválečné Vánoce v prosinci 1945 byly sice po šesti letech opět svobodné, rozhodně ale nešlo o svátky hojnosti. Země byla vyčerpaná válkou a sužována nedostatkem zboží, navíc většina důležitých věcí byla stále k dispozici pouze v rámci přídělového systému. Z Československa v prosinci 1945 definitivně odešla všechna cizí vojska, která zde ještě po válce zůstávala.
Navíc se formálně naše země „zmenšila“: po nevybíravém nátlaku Sovětského svazu byla z Československa už jen formálně oddělena jeho nejvýchodnější část Podkarpatská Rus a připojena k Sovětskému svazu.
SSSR si stejně na osvobozeném území počínal nevybíravým způsobem. Události prosince roku 1945 přiblíží dokumentární pásmo historika Eduarda Burgeta z prosince 2005.
Celý pořad poslouchejte až do 28. ledna 2023.
Související
-
Vánoce za socialismu: Splněné plány, obchody plné zboží a málo sněhu
Štědrý den je přeci jen tak trochu jiným dnem. Sváteční atmosféra, umocněná očekáváním večerní nadílky, se projevila i v rozhlasovém zpravodajství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.