Václav Klaus ml.: Více než islámských hrdlořezů se bojím evropských řešení současné krize

19. listopad 2015

Po teroristických útocích v Paříži se rozpoutala diskuze o tom, co dál s Evropou, která je dle deklarací politiků i expertů nyní ve válce. Hledají se řešení, ale i viníci. Například podle Václava Klause mladšího na útocích zástupců primitivnější civilizace na náš západní svět není nejstrašnější brutalita nebo počet obětí, ale zoufalost a bezradnost evropských elit.

Selhali evropští politici a intelektuálové? Pokud ano, tak jaké řešení a postup je nyní optimální?

„Teroristé útočí opakovaně, a politici se zmohli akorát na to projít se po bulváru,“ uvedl v pořadu Pro a proti pedagog Václav Klaus ml.

Podle něj selhání vidíme i v postoji Německa. „Před měsícem říkalo, že přijmou každého, protože to je jejich povinnost, za týden řeklo, že nepřijme všechny a chce přerozdělovat, a za dalších 14 dní chce všechny vracet do místa vstupů.“

„To jsou názorové kotrmelce o 180 stupňů, které svědčí o naprosté nesvéprávnosti. A neděje se nic, jen média hrají tuto hru s nimi,“ kritizoval Klaus.

Ten tvrdí, že „více Evropy“ není žádným řešením, zvlášť ve chvíli, kdy „Evropa selhává a nutí nám jen kvóty uprchlíků.“ I proto společný evropský postup jako řešení současné krize Klaus odmítá.

„Více než islámských hrdlořezů se bojím toho, že tito nedemokratičtí politici se budou snažit situace využít, a zavést v rámci boje proti terorismu evropskou policii, která bude nadřazena těm národním,“ varoval pedagog.


Klaus: „Já jsem Čech a já bych rád hájil české zájmy. A našim zájmem není brát si od Německa a dalších jejich uprchlíky, které si sami pozvali... V médiích se dennodenně lže: nejedná se o válečné uprchlíky, většina těch migrantů není ze Sýrie, většina z nich přichází přes Turecko, kde žádná válka není. Když vidím dokumenty z 2. světové války, tak uprchlíci jsou stařeny s uzlíkem nebo maminka s dítětem, a nikoliv mladí a dobře vypadající hoši s chytrými telefony.“

Filozof Daniel Kroupa není přesvědčen jako jeho oponent, že politici jsou nečinní. „Politici mobilizují policii, aby zakročila tam, kde mohou mít centra teroristé a zavádějí výjimečný stav, který dá policistům zvýšené pravomoci.“


Kroupa: „V Libanonu, Jordánsku i Turecku jsou milionové tábory skutečných uprchlíků... V těchto táborech jsou dnes tak nesnesitelné podmínky, a hlavně nikdo těmto lidem nedal perspektivu, že se budou moci vrátit domů, tak hledají nový život jinde... Český národní zájem spočívá v bezpečí, důstojnosti, svobodě a v prosperitě občanů. Je zřejmé, že desetimilionový stát všechny tyto podmínky zajistit sám není schopen. Pokud Evropa nebude v globální hře působit jako jeden celek, tak nemůžeme proti svým rivalům obstát.“

„Je zřejmé, že takové zákroky řeší jen bezprostřední problém a samotné příčiny neřeší,“ uznal.

Kroupa soudí, že se ukazuje, že jednotlivé evropské státy nemají prostředky, kterými by problém řešit mohli. „Může to dokázat jen Evropská unie jako celek.“

I zde je ale překážka. „Protože evropská integrace zůstala trčet na půl cesty a evropské orgány nemají pravomoci řešit tyto příčiny, tak není v Evropě nikoho, kdo by mohl zakročit. Takže kdykoli se něco děje, volají se Američané, aby pomohli a zasáhli.“

Klausovu kritiku neřešení migrační krize filozof zpochybnil. „Tady se pletou pojmy. Slovem uprchlík označujeme lidi, kteří prchají před ohrožením života. Měli bychom když tak říci, že většina těchto migrantů nejsou uprchlíci.“

„Dnešní bezradnost Evropské unie je v tom, jak převést většinu nelegálních imigrantů na ty legální, a teprve v druhé fázi se zjišťuje, kdo a z jakých příčin migruje. Rychlé řešení této věci ale není,“ vysvětlil Daniel Kroupa.

autoři: luv , oci
Spustit audio