V Rakousku se rozhořela nová diskuse kolem Temelína

25. duben 2007

Na pondělním vídeňském zasedání Evropsko-ruského hospodářského fóra se setkal český premiér Mirek Topolánek se svým rakouským protějškem spolkovým kancléřem Alfredem Gusenbauerem a vicekancléřem Wilhelmem Moltererem. Jak se dalo očekávat, hlavním tématem setkání byla opět otázka jaderné elektrárny Temelín.

Podle ČTK informoval český premiér nejvyšší rakouské vládní představitele o tom, že česká vláda zřejmě již ve středu schválí dokument, v němž označí tak zvanou melkskou dohodu, upravující vzájemné vztahy k Temelínu, za naplněnou. Tím by měl být z české strany ukončen i celý melkský proces a obě strany by měly přejít na standardní mezinárodní dohodu o vzájemném informování. Premiér Topolánek ČTK a rakouské tiskové agentuře APA sdělil, že s hraničními blokádami rakouských protitemelínských aktivistů česká strana zatím projevuje trpělivost a nechce spor eskalovat, nesouhlasí však s nimi a považuje je za jasné porušování evropských směrnic. Budou-li protesty pokračovat, může být dosaženo "prahu bolestivosti" a česká strana by pak musela podniknout protiopatření.

Topolánek pak Gusenbauera a Molterera při jednáních ujistil, že jím vedená vláda nezačne stavět nové jaderné elektrárny, protože to nepřipouští koaliční dohoda. Problémem střední Evropy je ale podle českého premiéra nedostatek elektrické energie, což je všeobecně známé a je třeba proto stavět nové energetické kapacity. Rakouský spolkový kancléř podle svého mluvčího Stefana Pöttlera žádal o urychlené zahájení práce meziparlamentární komise, na níž se spolu se svým českým protějškem dohodli při únorových jednáních v Praze. Konstatoval, že rakouští experti z pověření vlády dál zkoumají možnost podání mezinárodněprávní žaloby proti České republice pro porušení dohody z Melku a navrhl, aby ministři životního prostředí byli ve stálém vzájemném kontaktu. Topolánek na to reagoval slovy, že česká strana je k jednání připravena.

Podle názoru vlády je Melkská dohoda nežalovatelná a přímé kontakty ministrů považuje za samozřejmé. Na vídeňském setkání český premiér zopakoval, že očekává dosažení stanovených termínů zkušebního rozšíření schengenského prostoru od letošního 1.září, aby mohlo být plně spuštěno od začátku příštího roku. Upozornil, že česká vláda vzala znepokojivě na vědomí signály z Vídně, podle nichž by se tento proces mohl odložit o měsíce či o rok. Oba šéfové vlád hovořili též o euroústavě a poslední vývoj v této otázce dal podle Topolánka v podstatě za pravdu českému stanovisku, které považuje dosavadní proces za uzavřený, což otevírá prostor novým jednáním. Shodu konstatoval v zájmu zajistit spolufinancování výstavby dálnice mezi oběma zeměmi z evropských zdrojů a ve společném odporu proti omezování růstu mýtného ze strany Bruselu. Při příležitosti účasti na evropsko-ruském ekonomickém fóru se Topolánek vyslovil pro vypracování nové smlouvy o partnerství a spolupráci mezi Unií a Ruskem. Potud informace České tiskové kanceláře.

Spolkový kancléř Gusenbauer na otázku deníku Österreich, jak probíhalo jednání s premiérem Topolánkem, odpověděl že "nikoliv moc přívětivě. Dal jsem jasně na srozuměnou, že jsme proti plánům na výstavbu Temelína. Ale to není jádro debaty, ale provoz jaderné elektrárny je problémem." Na dotaz, jak bude dále Česko postupovat, Gusenbauer odpověděl: "bohužel mi Topolánek oznámil, že česká vláda plánuje v nejbližší době usnesení, že Melkská dohoda byla splněna. Jasně jsem řekl, že pro náladu v Rakousku by to nebylo příznivé". Rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll ještě více přitvrdil a prohlásil, že "takový jednostranný krok české vlády by vytvořil ve vztahu s Prahou velmi vážnou situaci". Podle jeho mluvčího Daniela Kappa není možné dohodu ukončit jednostranně. Obdobného názoru je i zahraničně politický poradce kancléře Gusenbauera Berhhard Wrabetz, protože by takový závěr vyvolal v Rakousku "extrémně negativní reakce". Do boje vyrazili i odpůrci jaderné energie a v pátek chtějí zablokovat deset hraničních rakousko-českých přechodů.

Navíc podle vídeňského listu Der Standard mezi Českem a Rakouskem vzniká kromě Temelína další problém, kterým je otevření hranic na základě schengenské dohody. Rakušané nechtějí přistoupit na otevření hranic již od 1.ledna příštího roku. Podle ministra vnitra Günthera Plattera nelze hranice otevřít vzhledem k bezpečnostním opatřením kvůli evropskému mistrovství v kopané. Topolánek podle Der Standardu na to reagoval, že pro "postupné otevření není žádný důvod. Teprve 31. prosince 2007 budou mít Češi pocit, že jsou skutečně členy Evropské unie. To je pro nás skutečné datum přistoupení. Když se hranice začátkem roku 2008 zcela neotevřou, bude to pro nás bezcenné a téměř se to bude považovat za nepřátelské," řekl Topolánek vídeňskému deníku.

Rakouská televize ORF včera oznámila, že mluvčí české vlády Martin Schwarz prohlásil před novináři v Praze, že Topolánkova slova o Melkském procesu, že byl uzavřen, nebyla správně pochopena. "Nebylo to vůbec tak řečeno a nebylo to ani tak myšleno". ORF současně upozornila že, provozovatel Temelína ČEZ oznámil, že v uplynulých pěti letech zde došlo ke 166 závadám. Nedošlo však k žádnému ohrožení bezpečnosti nebo životního prostředí.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .

Spustit audio