V pravěkém Španělsku žili "obří" rejsci

19. květen 2009

Fosilní objev ze španělského pohoří nám ukázal, že pravěkou Evropou se kdysi proháněli rejskové, kteří proti těm dnešním vypadali jako skuteční obři.

Ve španělském pohoří Sierra de Atapuerca objevili paleontologové fosilie drobného hmyzožravce, který žil před 780 000 až 900 000 let. Bližší zkoumání ukázalo, že jde o dosud neznámý endemický druh rejska, který žil pouze na Iberském poloostrově. Dosahoval hmotnosti kolem 60 gramů, což znamená, že na poměry rejsků představoval skutečného giganta. Dnešní středně velcí příslušníci čeledi rejskovití (Soricidae), jako je například rejsec vodní (Neomys fodiens), totiž dosahují váhy kolem 14 gramů.

Nově objevený druh dostal jméno Dolinasorex glyphodon. Podle zprávy z Plataforma SINC je blízce příbuzný rejskům z východní Asie, kde druh zřejmě vznikl a teprve později emigroval do Evropy. Také se zdá, že nově objevený pravěký rejsek patřil k nepočetné skupince jedovatých savců a do jeho dolních řezáků ústily podčelistní jedové žlázy. Podobné uspořádání bychom našli také u jediných žijících jedovatých savců. Jsou jimi dva druhy štětinatců (Solenodon) - tedy hmyzožravců příbuzných rejskům, kteří dosahují velikosti jezevce a žijí na Kubě a na Haiti.

autor: Martina Otčenášková

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.