V oceánech se rozkládají plasty

20. srpen 2009

Každý rok skončí v oceánech miliony tun plastické hmoty. Nepříjemným překvapením je, že plasty zřejmě nejsou tak docela inertní a mohou uvolňovat potenciálně toxické sloučeniny.

Výsledky studie japonských vědců označili účastníci právě probíhajícího 238. meetingu American Chemican Society (ACS) ve Washingtonu za překvapivé. Až dosud se zdálo, že plasty jsou prakticky nerozložitelné a v moři mohou být nebezpečné jen zvířatům, která je dokážou spolknout nebo se do nich zamotají. Japonští výzkumníci ale zjistili, že plasty se v oceánech rozkládají překvapivě rychle. Například polystyren se působením slunce, deště a dalších environmentálních faktorů začíná rozkládat už během jediného roku, který stráví v mořské vodě.

Při svém rozkladu do vody uvolňuje potenciálně toxické látky, jako je bisfenol A a oligomery polystyrenu. Zatím jsou tyto látky detekovatelné v řádu jedné částice na milion částic vody (ppm). Objem plastů v oceánech ale stále narůstá, takže je pravděpodobné, že jejich koncentrace bude dále stoupat. Podle zprávy ACS je to důvod k obavám, protože bisfenol A i oligomery polystyrenu mohou u zvířat poškozovat hormonální systémy a závažně narušovat rozmnožování.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.