Už svatý František z Assisi měl starost o ptáky

6. červen 2008

Ptáky kromě automobilů, letadel a různých vrtulí ohrožuje také povrchové elektrické vedení, kterého se naší krajinou pne na 700 000 kilometrů. Ornitologové a ochranáři jednají s Českými energetickými závody o výměně alespoň tzv. sloupů smrti, jejichž konstruktéři na ptáky nemysleli.

O co jde, vysvětluje amatérský ornitolog Libor Schröpfer z Holýšova: "Pravdou je, že těch 700 000 kilometrů vedení, nebo kolik je jich, těch 22 kilovoltů, což je nejrozšířenější typ vedení, kde jsou tři izolátory vedle sebe a směřují nahoru, jsou pro ptáky sloupy smrti. Ty by měl ČEZ nahradit jinými, což představuje spoustu peněz. Myslím si, že stát by měl na ČEZ přitvrdit a prostě jim to nařídit. Když totiž pták dosedá na konzoli, tak zavadí křídlem o vodič, vznikne elektrický oblouk a proud ho spálí. Buď chcípne hned, nebo mu to upálí křídlo nebo běhák a takhle zmrzačený pták pak uhyne sám a nebo ho snadno uloví liška, kuna či kočka. Pochopitelně čím je pták větší, tím je i větší možnost takového karambolu, takže nejohroženější skupinou jsou dravci, zvláště velcí dravci, kterých není tak mnoho. Ti se pak stávají nejohroženější skupinou."

Naši ornitologové se významně podíleli na přípravě směrnice pro evropský systém ochrany přírody Natura 2000. Mají ale i další zásluhy; jeden příklad výrazného podílu na záchraně přírodního společenství uvádí tachovský ochránce přírody Pavel Řepa:

"Možná si ještě vzpomínáte na hádky kolem Heřmanského stavu a Boletického vojenského prostoru, kdy Česká ornitologická společnost svým vystupováním dokázala zvrátit způsob, jakým vláda tyhle dvě oblasti v podstatě hodila přes palubu a chtěla je možná i zatlouct před Evropskou unií. Tehdy ornitologové dokázali získat na svou stranu i laickou veřejnost. A výsledný hlas ornitologů - ačkoliv pochopitelně nebyl tak silný jako ve Velké Británii, kde představuje skupinu o milionu lidí - byl už natolik silný, že i když nemohl tu záležitost vyřešit, stačil na to, aby se o těch věcech začalo jednat a neskončily v šuplíku."

Pták

O významu amatérských ornitologů, bez jejichž dobré vůle by se ochrana přírody neobešla, více vypovídá pořad Ondřeje Vaculíka "Kdo sečte naše ptáky v povětří, v lese a na poli", který ČRo 2 - Prahy vysílá v sobotu 7. června v 17.30 hod. v rámci rozhlasového cyklu "Dobrá vůle". Pořad si můžete poslechnout na adrese Kdo sečte naše ptáky v povětří, v lese i na poli?.

autor: Lenka Svobodová
Spustit audio

Více z pořadu