Utajený nárůst celiakie

2. červenec 2009

Onemocnění celiakií je neobvyklé, ale už ne vzácné, říkají američtí vědci.

Celiakie je chronické onemocnění, které vyvolává přecitlivělost na lepek (gluten) čili směsku bílkovin, kterou obsahují obilná zrna. Pacienti reagují na lepek zánětem sliznice tenkého střeva, kvůli kterému trpí průjmy, bolestmi břicha, neplodností, ztrátou váhy, chudokrevností a osteroporózou. Celiakie je nevyléčitelná, ale dá se udržovat pod kontrolou pomocí bezlepkové diety. Studie amerických výzkumníků ukázala, že z této nemoci se pomalu a plíživě stává nová epidemie.

Vědci z americké Mayo Clinic hledali protilátky, které se proti lepku tvoří u lidí postižených celiakií, ve dvou sadách vzorků krve. První byla nashromážděna v letech 1948 až 1954 a druhá pocházela ze současné doby. Výsledky ukázaly, že v současnosti je celiakie čtyřikrát častější než v polovině minulého století. Co je příčinou takového nárůstu, vědci zatím nevědí. Pouze spekulují, že se v našem životním prostředí nebo způsobu života změnilo něco, co s výskytem celiakie souvisí.

Studie také ukázala, že významné procento lidí celý život trpělo celiakií, o které neměli ani potuchy. Vědci se proto domnívají, že je načase zahájit screening celiakie při preventivních prohlídkách - podobně jako v případě vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

Výsledky studie publikuje odborný časopis Gastroenterology.

Celiakii jsme se věnovali také v pořadu Vstupte!

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio