Urychlovač má problémy

19. září 2008

Po prvním týdnu zkušebního provozu musel být odpojen urychlovač částic Large Hadron Collider neboli LHC.

Ve středu 10. září se 27 kilometrů dlouhým okruhem LHC urychlovače, který se skrývá pod zemí nedaleko Ženevy, proletěl první svazek protonů. Pokus byl úspěšný a fyzikové potvrdili, že dalšímu spouštění nového největšího urychlovače částic na světě nic nebrání. Po týdnu testování se ovšem objevily první problémy.

Částice mají urychlovačem kroužit rychlostí, která představuje 99,9999991 procent rychlosti světla a která je sedmkrát větší, než u současného největšího urychlovače. Podmínkou takového urychlení je, že urychlovač musí být vychlazený na teplotu mínus 271,3 stupně Celsia. A právě dosažení této teploty se zatím příliš nedaří.

Kosmologie v sobě spojuje svět obřích rozměrů vesmíru s procesy na úrovni elementárních částic, které se snažíme napodobovat na největších urychlovačích světa, jakým je LHC na obrázku.

Druhým problémem je průnik hackerů do počítače, která má analyzovat výsledky vědeckých experimentů. Hackeři sice nechtěli narušit testování urychlovače, ale zanechali po sobě zprávu, ve které techniky, kteří mají bezpečnost dat na starosti, označili za školáčky.

Jestli tyto potíže ohrozí slavnostní zahájení plného provozu zařízení, které je plánováno na 21. října, zatím není jasné.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio