Ultrazvuková čistička vod

16. únor 2009

Se zbytky léků v čističkách odpadních vod si zřejmě dokážou skvěle poradit ultrazvukové vlny.

Z odpadních vod se do životního prostředí dostávají zbytky lidských i veterinárních léčiv a kosmetických výrobků, které poškozují ekosystém. Novou metodu, jak odpadní vodu těchto sloučenin zbavit, vymyslel tým evropských odborníků. Vyzkoušel ji na ibuprofenu - látce, která je účinnou složkou mnoha volně prodejných léků proti bolesti, zánětům a horečce.

Na dno jímky v čističce odpadních vod vědci umístili piezzoelektrický generátor, který převádí elektrickou energii na mechanickou a produkuje ultrazvukové vlny. Při sonolýze se molekuly vody rozkládají na vysoce reaktivní sloučeniny - jako je například hydroxylový radikál - které usnadňují oxidaci a rozpad molekul ibuprofenu. Ultrazvukové vlny také vyvolávají vznik mikroskopických bublinek, v jejichž nitru najdeme tlak až 200 barů a teplotu až 2000 stupňů Celsia. Podle zprávy z Plataforma SINC ultrazvukové vlny svým působením za hodinu a půl zničí 98 % molekul ibuprofenu a za dvě hodiny je kompletně rozloží a přemění na biodegradabilní sloučeniny.

Ultrazvuková čistička vody - schéma
autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.