Ukrajinský mírový plán je jednoduchý. Chtějí dost zbraní a možností se bránit, míní analytik Boháček
Prezident Spojených států Joe Biden avizoval další balíček pomoci Ukrajině, který by měl dosahovat hodnoty až osm miliard dolarů (asi 180 miliard korun). „Další balíček pomoci je spíš symbol. Víme, že Ukrajina a prezident Volodymyr Zelenskyj chtějí reálně něco jiného. Chtějí, aby mohli použít zbraně dlouhého doletu,“ přibližuje pro Ranní Plus Pavel Boháček, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.
Jak těžké bylo v čase americké předvolební kampaně osmimiliardový balík americké pomoci Ukrajině uvolnit?
Myslím, že je to i výsledek předvolební kampaně, ve které se demokraté snaží vykreslit se více v kontrastu vůči politice Donalda Trumpa proti Ukrajině. Těch osm miliard dolarů je přece jenom téměř kapka v moři v porovnání s celkovou částkou, která byla schválena americkým Kongresem letos na jaře.
Je to spíš takový symbol, protože víme, že Ukrajina a prezident Volodymyr Zelenskyj chtějí reálně něco trošku jiného. Chtějí, aby mohli použít zbraně dlouhého doletu.
Přidat osm miliard dolarů nebyl v současné době z hlediska americké politiky zas tak náročný proces.
Jak na ten balík pomoci a vůbec na celou podporu Ukrajině reagují Američané? Zajímá je to? Je to pro ně téma?
Celkově zahraniční politika není tradičně velkým a silným tématem v amerických volbách. Názory jsou samozřejmě rozdílné. Donald Trump se nyní více a více snaží, řekněme, dostat do pozice, kde zpochybňuje americkou podporu Ukrajině.
Čtěte také
Ale není úplně jasné, jestli to dělá s cílem, že opravdu má zájem z podpory Ukrajiny přímo odejít, anebo jestli to dělá jenom proto, aby vykreslil sebe jako velkého vyjednavače, spasitele, který by to vše vyřešil.
Mezi Američany se samozřejmě názory různí, ale myslím, že to bude zejména o tom, jakým způsobem bude republikánské křídlo a kampaň Trumpa „protinázor“ na válku na Ukrajině formovat.
Není to jenom o tom, jak je rozšířený ten obecný názor, jestli by pomoc měla pokračovat, nebo ne, ale hodně o tom, jakým způsobem ji bude Republikánská strana formovat v předvolební kampani.
Trumpova kritika podpory
Exprezident Trump se nejdříve nechtěl setkat s Volodymyrem Zelenským. Nyní řekl, že se setkání uskuteční. Třeba kandidát na viceprezidenta J. D. Vance se velice kriticky vyjadřoval k Ukrajině a tvrdil, že ho naprosto nezajímá, co se tam stane. Jak to teď bude pokračovat?
Ano, to je ta kontroverznější pozice Republikánské strany, která nyní velice vyznívá na povrch v okolí J. D. Vance a republikánů blízkých Donaldu Trumpovi. Opravdu jsou kritičtí, zejména z pozice, že Amerika nemůže být všude, že to je zodpovědnost Evropy. A vůbec se nechtějí soustředit na Evropu a tento konflikt, ale spíše na Asii.
Na druhou stranu, v Republikánské straně jsou pořád poměrně silné hlasy tradičních republikánů, kteří samozřejmě vnímají NATO, spojenectví s Evropou a konflikt s Ruskem jako poměrně zásadní. Nedokážou si představit, že by Amerika nebyla klíčovým podporovatelem.
Ale konec konců, mezi tradičními republikány a demokraty v tomhle ohledu není tak velký rozdíl, proto se Donald Trump snaží stavět do role kritika americké podpory Ukrajině.
Volodymyr Zelenskyj zřejmě v Bílém domě mluvil o ukrajinském mírovém návrhu. Víte o něm něco bližšího? Třeba list Wall Street Journal napsal, že administrativa je tím plánem zklamaná.
O jeho návrhu zatím moc velkých detailů nevíme. Samozřejmě bude záležet, jaký prezident nakonec bude v Bílém domě.
Myslím, že ukrajinský mírový plán je v současné době poměrně jednoduchý. Měl by záviset na tom, aby Ukrajinci dostali dostatečné množství zbraní a dostatečně se snížily všechny možné restrikce tak, aby se mohli bránit.
To je jasný ukrajinský mírový plán. A ten se Spojeným státům, jak demokratům nyní ve vládě, tak ani republikánům v jejich kampani, nedaří podpořit, ani mu nějakým způsobem pomoct.
Související
-
USA oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině. V Bílém domě se sejdou Biden a Zelenskyj
Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc, obsahovat má mimo jiné munici pro HIMARS, obrněná vozidla či dělostřeleckou munici. Večer na okraj shromáždění OSN se sejde Biden a Zelenskyj.
-
Ukrajina v NATO? Po zastavení ozbrojených akcí, říká Petříček. „Až skončí okupace,“ oponuje analytik
„Nesmíme přebírat ruský narativ, že rozšiřování NATO na východ eskaluje situaci,“ shodují se v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus Jan Šír a Tomáš Petříček.
-
Analytik: Ukrajina se nemůže jen bránit. Potřebuje prolomit opotřebovávací válku. Ta nahrává Rusku
Jaké jsou cíle ukrajinské protiofensivy? Posouvá se válka na Ukrajině do nové fáze? A vystačily by si země s pouze profesionální armádou? Odpovídá odborník Jan Ludvík.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka