Uhlovodíky z nitra Země?
Uhlovodíky těžší než metan se podle nové studie nemusejí vyskytovat jen v zemské kůře, ale také v hlubších vrstvách naší planety.
Ropa a zemní plyn vznikají z organického materiálu, který je stlačen a zahříván pod těžkými vrstvami sedimentů v zemské kůře. Vědci ale už delší dobu spekulují o tom, že některé uhlovodíky, které jsou součástí ropy a plynu, by mohly vznikat i ve svrchním plášti. Že to nemusí být jen fikce, se nyní poprvé podařilo dokázat experimentálně. Geofyzikové z amerického Carnegieho institutu vzali vzorek nejjednoduššího uhlovodíku metanu, umístěný v diamantové komůrce, a vystavili ho teplotě od 700 do 1227 stupňů Celsia a tlaku dvacetkrát vyššímu, než je atmosférický tlak na hladině moře.
V těchto podmínkách, které odpovídají prostředí svrchního pláště, se metan měnil na etan, propan, butan, molekulární vodík a grafit. Vědci tak získali důkaz, že etan a další uhlovodíky by v plášti Země skutečně mohly vznikat. Je také pravděpodobné, že pokud se tak děje, migrují tyto látky do zemské kůry a podílejí se tam na tvorbě ložisek ropy a zemního plynu. V případě, že vědci stejný pokus zopakovali s etanem, získali pouze metan. Tato reverzibilita podle nich znamená, že jde o termodynamicky kontrolovaný proces, který nevyžaduje organický materiál.
Výsledky studie zveřejnil časopis Nature Geoscience.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.