Udřené samičky komodských varanů

19. říjen 2012

Péče o děti a domácnost může být vyčerpávající. V případě varanů komodských dokonce natolik, že samičkám zkracuje život.

Varani komodští (Varanus komodoensis) jsou největší žijící ještěři, kteří dokáží ulovit i zvíře velké jako jelen či buvol. Samci dosahují délky až 3,5 metru a v dospělosti v průměru váží 65 kilogramů. Samice jsou mnohem menší a jejich průměrná váha je jen 22 kilogramů. Překvapivě výrazný rozdíl podle vědců z Melbournské univerzity najdeme i v jejich délce života. Zatímco samci komodských varanů umírají ve věku kolem 60 let, průměrná délka života samic se pohybuje kolem pouhých 32 let.

Začátek mají srovnatelný: když ve věku sedmi let dosáhnou pohlavní dospělosti, jsou obě pohlaví stejně velká. Pak ale samice rostou pomaleji a dříve umírají. Z modelu růstu komodských varanů, který vytvořili australští vědci, vyplývá, že příčinou jsou extrémní nároky, které na samice klade rozmnožování. Do tvorby vajec, stavby ohromného hnízda a jeho ochrany investuje samice varana komodského enormní množství energie. Jedné snůšce vajíček přitom věnuje celých šest měsíců, během nichž prakticky hladoví a ztrácí váhu i tělesnou kondici.

Zdroj: University of Melbourne

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku