Tuňáci zavlékají do Kalifornie slabou radioaktivitu

29. květen 2012
Monitor

Pacifičtí tuňáci přenášejí radioaktivitu z okolí havarované jaderné elektrárny Fukušima do Kalifornie. Dobrá zpráva však je, že její úroveň je velice nízká.

Při havárii jaderné elektrárny Fukušima v březnu loňského roku se do okolního oceánu uvolnilo radioaktivní cesium. Do cesty se mu dostali i mladí pacifičtí tuňáci Thunnus orientalis, kteří migrují z Japonska do Kalifornie. Cesta je dlouhá 9000 km a zabere jim jeden až čtyři měsíce. Vědci ze Stanfordské univerzity a Univerzity Stony Brook sledovali výskyt dvou radioaktivních izotopů cesia (cesium-134 a cesium-137) v tělech ryb, které byly uloveny v kalifornských vodách. Ryby, které odpluly od japonských břehů ještě před havárií, neobsahovaly žádnou měřitelnou hladinu cesia-134 a hladina cesia-137 odpovídala normálnímu pozadí. U tuňáků, kteří v době havárie pobývali ve vodách kolem Japonska, však byla hladina obou radioaktivních izotopů mírně zvýšená.

Protože cesium-134 se před havárií nedalo v mořské vodě a organismech z Pacifiku detekovat, dá se předpokládat, že pochází z fukušimské havárie. Hladina radioaktivního cesia je však podle vědců zvýšená jen mírně a nepředstavuje zdravotní ohrožení. Autoři studie také naznačují, že sledování hladin radioaktivních prvků by mohlo usnadnit sledování migrace málo známých druhů mořských želv, ptáků a žraloků.

Zdroj: PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.